Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Když se selfie mění v „killfie". Při focení na sociální sítě umírá stále víc lidí

Když se selfie mění v „killfie". Při focení na sociální sítě umírá stále víc lidí

Internet je jich plný. Selfie s kamarády, selfie bez make-upu, selfie po probuzení, selfie před spaním… občas to vypadá, že někteří lidé potřebují na sociálních sítích zvěčnit každou chvíli jejich života. Fenomén focení sebe sama ale může být i nebezpečný. Snaha trumfnout ostatní co nejlepším snímkem může vést ke zbytečnému riskování, zraněním i smrti. Podle statistik prý při pořizování selfie zemřelo v roce 2015 dokonce více lidí než po útoku žralokem.

Poslední případ úmrtí při fotografování se podle deníku The Guardian odehrál minulý týden. Tři italští 13letí chlapci dostali super nápad na exkluzivní selfie a rozhodli se, že se vyfotí na kolejích, když se k nim zezadu bude blížit vlak. Dva stihli včas uskočit, jeden ale zemřel.

Dle dat zemřelo při pořizování vlastních fotek od roku 2014 už 127 lidí. A tato smrt získala díky americkým vědcům i své vlastní pojmenování – killfie. Definují ji jako smrt jednotlivce nebo skupiny lidí, které by se dalo předejít, pokud by dotyční předtím nepořizovali selfie.

Skupina expertů z americké univerzity Carnegie Mellon se rozhodla zjišťovat, proč lidé kvůli unikátním snímkům a následným lajkům tak rádi riskují svůj vlastní život. Nejčastěji po pořízení killfie umírají prý lidé pádem z výšky, z budov nebo hor. Častá je také smrt utopením, při pózování se zbraněmi nebo kvůli nepozornosti při řízení.

Autoři studie vysvětlují i důvod, proč se někteří chtějí fotit nebezpečně blízko vlaků. „Tento trend vychází z přesvědčení, že pózování na kolejích nebo vedle nich je znakem nekonečného přátelství,“ tvrdí výzkumníci. Nejčastěji prý takto umírají muži pod 24 let, kteří jsou z Indie, Pákistánu nebo Spojených států. V roce 2015 dokonce při pořizování selfie zemřelo víc lidí než po útoku žraloka.

Co nutí uživatele pořizovat si nebezpečné selfie? Může za to technika, která se stala nezbytnou součástí života? Odborníci říkají, že podobná touha byla v člověku už od pradávna. Třeba když bájné sirény k sobě do náruče smrti lákaly námořníky, kteří věděli, co jim hrozí, jejich touha po nebezpečí byla ale silnější.

Existuje ale nějaké řešení, jak killfie i samotné neškodné selfie omezit? Současná vizuální doba nahrává používání obrázků a videí a není nic snazšího, než zapózovat, usmát se do kamery a rozeslat svoji momentální náladu do celého světa. Na psaní a čtení už dnes není moc času, i když je pravda, že větší návrat uživatelů k psaným projevům by počet selfie mohl omezit. Lidé by ale stejně dál hledali způsob, jak ukázat světu „já jsem tady!“, ať to dřív dělali sprejováním graffiti v podchodech nebo nyní publikováním svých obrázků na facebooku a instagramu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744