Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Když sláva nestačí. Sebevraždy celebrit ukázaly na znepokojivý trend, o problémech neví ani blízcí

Když sláva nestačí. Sebevraždy celebrit ukázaly na znepokojivý trend, o problémech neví ani blízcí

Měli peníze, slávu, byli populární. Přesto spáchali sebevraždu. Úmrtí dvou celebrit, módní návrhářky Kate Spadeové a Anthonyho Bourdaina, v tomto týdnu jen dokládá znepokojivý trend. Počet dobrovolných odchodů ze světa v americké populaci stoupá. U řady případů si navíc problémů nevšimnou ani jejich blízcí.

Ona měla manžela, dospívající dceru a získala snad všechna možná ocenění v módní branži. On byl legendou mezi kuchaři. Jeho televizní show přilákala k obrazovkám miliony lidí, cestoval a psal populární knihy. Zdánlivě si užíval života. Nyní Kate Spadeovou a Anthonyho Bourdaina spojuje jiná věc než úspěch – sebevražda.

Ačkoli mnozí lidé mají problém pochopit, že se zrovna tak oblíbení, finančně zajištění a na první pohled spokojení lidé rozhodnou odejít ze života, počet podobných případů mezi Američany stále narůstá.

Podle zprávy Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) se míra sebevražd ve Spojených státech zvýšila mezi lety 1999 a 2016 asi o čtvrtinu, v některých státech ale přesahuje rozdíl i 40 procent. A například v Severní Dakotě stoupl o závratných 57,6 procenta.

CDC navíc upozorňuje, že 54 procent sebevrahů před činem nedává najevo žádné duševní problémy, a tak si jejich okolí myslí, že je vše v pořádku. O jejich problémech se dozví, až když je pozdě. „Dokonce i lidé, kteří mají hodně podpory, nejsou imunní vůči potížím s duševním zdravím,“ konstatuje psycholožka Lauren Appiová. „Mohou si říkat: Mám všechno. Proč nemůžu být spokojený a dostat se přes to.“

Appiová poukazuje na největší omyl, a to, že si lidé o druhých myslí, že pokud jsou úspěšní, nemohou trpět depresemi či jinými duševními problémy. Naopak u těchto lidí je velké riziko, že nakonec sebevraždu spáchají. Podle psycholožky se i u nich dají vypozorovat varovné signály – vyjadřují beznaděj, mluví o touze zemřít, cítí se jako vězni či obtíž pro okolí. Nebezpečí spočívá hlavně v tom, že je jejich okolí nepochopí a bude se jim divit, proč se přes potíže nepřenesou.

Vědci se snaží odhalit, kdy je člověk nejvíce náchylný k sebevraždě. Stále je to ale jedna z nejméně srozumitelných oblastí. Jednou z cest, kterou se ubírají, je zkoumání části mozkové kůry známé pod názvem Brodmannova oblast 25. Ta je extrémně bohatá na serotoninové transportéry a ovlivňuje psychiku člověka a jeho sebevědomí. Ovlivňuje i změny chuti k jídlu nebo spánek.

Výzkum už přinesl některé poznatky. Díky němu vznikla například na Kolumbijské univerzitě série otázek, která se ukázala jako účinná při prevenci sebevražd a léčbě deprese. Vědci si ale stěžují, že aby se posunuli ke skutečnému řešení problému, potřebovali by daleko větší podporu ze strany vlády. „Výzkum sebevraždy se nestal prioritou státu. Měl by. Mohlo by to otevřít dveře k použití biomarkerů a studiu mozku lidí ohrožených sebevraždou,“ stěžuje si profesor psychiatrie Waguih Ishak a dodává, že neexistuje žádný federální program na financování podobných projektů.

Další potíží, která má na celou problematiku nezanedbatelný dopad, jsou nedostatky ve vývoji léků, které by lidem, u nichž se depresi podaří odhalit, pomohly. S tím, jak roste dostupnost levných generických antidepresiv, z nichž mnohá mají jen velmi slabý účinek, je vývoj nových léků na depresi obchodně velice nevýhodný. Výrobci léků mají ve vývoji asi 140 přípravků na léčbu duševních onemocnění, včetně 39 léků na depresi, vyplývá z dat americké asociace inovativních farmaceutických firem (PhRMA). Současně se zkoumá více než 1100 experimentálních léčiv proti rakovině, která slibují i vysoké zisky, uvedla agentura Reuters.

„Psychiatrie se stala neoblíbenou oblastí pro investice. Pojišťovny říkají, proč bychom měly platit víc za novou léčbu?“ přibližuje důvody nepoměru Harry Tracy, vydavatel periodika NeuroPerspective, v němž sleduje novinky na poli nových psychiatrických léků. 

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1