Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim chce kulturně obohatit olympiádu, svoje komando v sukních ale nechá doma. Podívejte se, o co přijdete

Kim chce kulturně obohatit olympiádu, svoje komando v sukních ale nechá doma. Podívejte se, o co přijdete

Jižní Korea už finišuje s přípravami na olympiádu v Pchjongčchangu a o slovo se přihlásil i její severní soused KLDR. Diktatura pod vládou Kim Čong-una chce v rámci opatrného zlepšování vztahů se svým sousedem obohatit oslavu sportu o vlastní uměleckou skupinu. S napětím se očekávalo, zda KLDR na jih vyšle známou dívčí kapelu Moranbong, jejíž členky vybírá osobně severokorejský vůdce Kim Čong-un. Toho se zřejmě nedočkáme, z oficiálního prohlášení vyplývá, že Severní Korea vyšle 140členný orchestr. Podívejte se níže, z čeho ideologové v KLDR možná vybírali.

Naděje po dnešní schůzce delegací obou Korejí opadly. V závěrečném prohlášení se skupina Moranbong, jejíž kapelnice se jednání osobně účastnila, nezmiňuje. Patří přitom mezi nejviditelnější kulturní a exportní artikly KLDR a v přísném totalitním režimu poutá svými vystoupeními pozornost. Posuďte sami:

Členky skupiny Moranbong, které vybírá osobně severokorejský vůdce Kim Čong-un, vystupují často v minisukních a v botách na vysokých podpatcích, zpívají a hrají na různé hudební nástroje, včetně houslí, elektrických kytar a kláves a v KLDR jsou velmi populární. Skupina je poplatná Kimovu režimu, ale svými vystoupeními značně připomíná jihokorejské popové kapely.

Přes hranici by nakonec mohl zamířit 140členný orchestr. Přitom na výběr bylo z celé řady zajímavých uskupení. Je libo taneční skupinu Wangjaesan? Děti, které teprve přerostou vlastní kytary, ale hru na ně už mají „nadrcenou“ bezchybně? Nebo cvičence, kteří vám spolehlivě nedají zapomenout na spartakiádní taškařice? Podívejte se:

 

 

PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018: VŠE PODSTATNÉ NA INFO.CZ >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1