Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim Čong-Un chce pro turisty vystavět přímořské letovisko. Vyslal zvědy do Španělska

Kim Čong-Un chce pro turisty vystavět přímořské letovisko. Vyslal zvědy do Španělska

Nepředpokládá se, že by Severní Korea v nejbližších letech zažila turistický boom. Poslední ránou je případ Američana Otto Warmbiera, který se do země jako turista vydal, ale skončil jako vězeň, kterého to stálo život. Jeho smrt otřásla světovými médii, v KLDR se ale mezitím chystají na tisíce cestovatelů, kteří k nim ročně zavítají. Pro ně chce nyní severokorejská vláda údajně postavit přímořské letovisko.

Delegace dvaceti severokorejských úředníků právě dokončila svoji cestu po španělském pobřeží. Chtěla zde podle listu The Guardian hlavně čerpat inspiraci pro vlastní letovisko, které chce vybudovat ve středozemském stylu. Nacházet by se mělo na východním pobřeží země v přístavním městě Wonsan.

Dle státního mluvčího KLDR bude středisko „cílit na domácí i zahraniční klientelu“. Stát chce zahraničním návštěvníkům nabídnout něco víc než jen ukojení zvědavosti díky pobytu v izolované zemi.

Není ale jasné, zda Severní Korea se svými přísnými pravidly například dovolí turistům, aby se na dovolené u moře fotografovali. Fotit vojáky je zde například zakázané pod hrozbou vysokého trestu. Zahraniční cestovatelé se navíc mohou v zemi pohybovat pouze s oficiálním průvodcem, který by je neměl spouštět z očí a zabraňuje také tomu, aby se dostali do míst, která nemají vidět.

Vytvořit středomořskou atmosféru na opačné polokouli se možná zdá jako ambiciózní až nesplnitelný nápad. Mezi obdobné plány KLDR ale v minulosti patřilo vybudování podvodního hotelu. Myšlenka vytvořit v KLDR evropské pláže je tak mnohem bližší realitě.

Severokorejský vůdce Kim Čong-Un nedávno otevřel také vlastní lyžařské středisko, které ale zeje prázdnotou. Postavil ho prý spíše natruc sousední Jižní Koreji, která získala pořadatelství zimních olympijských her v roce 2018. Denní permanentka do komplexu Masikrjong stojí cizince v přepočtu 2 500 korun. Místní si mohou zalyžovat za 750 na den, což je průměrná měsíční mzda dělníka. Většina domácích návštěvníků sem prý proto jezdí spíše v rámci zájezdů pořádaných zaměstnavatelem, nebo školou.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744