Kolos Mečiar. HBO uvede temnou sondu do divokých časů Slovenska, podívejte se na trailer

ČTK, lup

11. 10. 2017 • 18:25

Dokumentární snímek o bývalém trojnásobném slovenském premiérovi Vladimírovi Mečiarovi, který stál v roce 1992 u rozpadu Československa a vzniku samostatné Slovenské republiky, a o dění na Slovensku za jeho vlád míří do slovenských kin. Ve filmu režisérky Terezy Nvotové vystupuje nejen sám Mečiar, ale i někdejší český premiér Petr Pithart či hudebník a někdejší poslanec Federálního shromáždění Michael Kocáb.

Dokument s názvem Mečiar mapuje události od sametové revoluce v roce 1989, začátek a průběh politické kariéry Mečiara, kterou odstartoval po pádu komunistického režimu v Československu z pozice podnikového právníka, stal se ministrem vnitra a později premiérem. Ve snímku autoři použili dobové televizní záběry o důležitých politických událostech v Československu i na Slovensku a výpovědi politiků či novinářů. Ti ve filmu upozornili také na kontroverzní praktiky Mečiara, za jehož vlády se Slovensko v 90. letech dostalo do mezinárodní izolace a vypadlo z první integrační vlny do EU i NATO kvůli politickým přešlapům.

Snímek také přibližuje vliv Mečiara na slovenskou společnost, ale i na život samotné režisérky. Nechybějí v něm televizní záběry z někdejších mohutných mítinků na podporu Mečiara, ale i jeho útok na novináře, který se Mečiara ptal na financování jeho vily. 

"Neměla jsem potřebu být investigativním reportérem a hledat něco, co nikdo nevyčenichal," řekla dnes novinářům Nvotová o snímku, ve kterém použila řadu archivních televizních záběrů. Dodala, že snímek bylo potřeba natočit tak, aby mu porozuměli i mladí lidé.

Mečiar byl dlouholetým předsedou kdysi nejpopulárnějšího politického subjektu v zemi, Hnutí za demokratické Slovensko, které po vnitrostranických rozkolech postupně opustilo několika jeho předních členů a které postupně přicházelo o voliče a před třemi lety zaniklo. Ve vysoké politice Mečiar již několik let nepůsobí.

"V podstatě jsem ukončil společenský život, přerušil jsem všechny kontakty. Zrušil jsme písemný i telefonický styk, koneckonců telefon jsem nikdy neměl, nevyhledávám styk s nikým a ničím," říká Mečiar ve své vile v lázeňském městečko Trenčínské Teplice.

Nyní pětasedmdesátiletý Mečiar na veřejnosti vystupuje jen zřídka. V uplynulých měsících veřejně kritizoval rozhodnutí slovenského parlamentu, který zrušil jeho kontroverzní amnestie ohledně zavlečení syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče do ciziny v roce 1995 a dalších skutků. Z únosu exprezidentova syna, ke kterému došlo v období Mečiarovy vlády, byla podezřelá slovenská tajná služba SIS. Případu zavlečení se věnuje i dokument o Mečiarovi, vystupuje v něm svědek únosu, bývalý pracovník SIS Oskar Fegyveres.

Slovensko-český snímek Mečiar vznikl v koprodukci společností PubRes, HBO Europe a Negativ. Shromažďování materiálů k filmu trvalo čtyři roky. Snímek končí záběrem na mítink nyní nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica, kterou podle politologů podporují i někdejší voliči HZDS.

Film Mečiar není režisérským debutem devětadvacetileté Nvotové, která je dcerou herečky Anny Šiškové a režiséra Juraje Nvoty. Letos už měl premiéru její celovečerní film s názvem Špína. Jde o příběh studentky, která se musí vyrovnat se znásilněním.

SDÍLET