Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kolos Mečiar. HBO uvede temnou sondu do divokých časů Slovenska, podívejte se na trailer

720p360p

Dokumentární snímek o bývalém trojnásobném slovenském premiérovi Vladimírovi Mečiarovi, který stál v roce 1992 u rozpadu Československa a vzniku samostatné Slovenské republiky, a o dění na Slovensku za jeho vlád míří do slovenských kin. Ve filmu režisérky Terezy Nvotové vystupuje nejen sám Mečiar, ale i někdejší český premiér Petr Pithart či hudebník a někdejší poslanec Federálního shromáždění Michael Kocáb.

Dokument s názvem Mečiar mapuje události od sametové revoluce v roce 1989, začátek a průběh politické kariéry Mečiara, kterou odstartoval po pádu komunistického režimu v Československu z pozice podnikového právníka, stal se ministrem vnitra a později premiérem. Ve snímku autoři použili dobové televizní záběry o důležitých politických událostech v Československu i na Slovensku a výpovědi politiků či novinářů. Ti ve filmu upozornili také na kontroverzní praktiky Mečiara, za jehož vlády se Slovensko v 90. letech dostalo do mezinárodní izolace a vypadlo z první integrační vlny do EU i NATO kvůli politickým přešlapům.

Snímek také přibližuje vliv Mečiara na slovenskou společnost, ale i na život samotné režisérky. Nechybějí v něm televizní záběry z někdejších mohutných mítinků na podporu Mečiara, ale i jeho útok na novináře, který se Mečiara ptal na financování jeho vily. 

"Neměla jsem potřebu být investigativním reportérem a hledat něco, co nikdo nevyčenichal," řekla dnes novinářům Nvotová o snímku, ve kterém použila řadu archivních televizních záběrů. Dodala, že snímek bylo potřeba natočit tak, aby mu porozuměli i mladí lidé.

Mečiar byl dlouholetým předsedou kdysi nejpopulárnějšího politického subjektu v zemi, Hnutí za demokratické Slovensko, které po vnitrostranických rozkolech postupně opustilo několika jeho předních členů a které postupně přicházelo o voliče a před třemi lety zaniklo. Ve vysoké politice Mečiar již několik let nepůsobí.

"V podstatě jsem ukončil společenský život, přerušil jsem všechny kontakty. Zrušil jsme písemný i telefonický styk, koneckonců telefon jsem nikdy neměl, nevyhledávám styk s nikým a ničím," říká Mečiar ve své vile v lázeňském městečko Trenčínské Teplice.

Nyní pětasedmdesátiletý Mečiar na veřejnosti vystupuje jen zřídka. V uplynulých měsících veřejně kritizoval rozhodnutí slovenského parlamentu, který zrušil jeho kontroverzní amnestie ohledně zavlečení syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče do ciziny v roce 1995 a dalších skutků. Z únosu exprezidentova syna, ke kterému došlo v období Mečiarovy vlády, byla podezřelá slovenská tajná služba SIS. Případu zavlečení se věnuje i dokument o Mečiarovi, vystupuje v něm svědek únosu, bývalý pracovník SIS Oskar Fegyveres.

Slovensko-český snímek Mečiar vznikl v koprodukci společností PubRes, HBO Europe a Negativ. Shromažďování materiálů k filmu trvalo čtyři roky. Snímek končí záběrem na mítink nyní nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica, kterou podle politologů podporují i někdejší voliči HZDS.

Film Mečiar není režisérským debutem devětadvacetileté Nvotové, která je dcerou herečky Anny Šiškové a režiséra Juraje Nvoty. Letos už měl premiéru její celovečerní film s názvem Špína. Jde o příběh studentky, která se musí vyrovnat se znásilněním.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1