Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komik vypekl Bílý dům. Vydával se za senátora a dovolal se Trumpovi na Air Force One

Komik vypekl Bílý dům. Vydával se za senátora a dovolal se Trumpovi na Air Force One

Americkému komikovi Johnu Melendezovi, který je známý pod svým uměleckým jménem jako Koktavý John, se podařil životní šprým. Dovolal se totiž do letadla Air Force One prezidentu Donaldu Trumpovi, se kterým si na několik minut popovídal na aktuální politické otázky. Americký prezident si přitom celou dobu myslel, že hovoří se senátorem Bobem Menendezem, informuje deník Guardian.

Celý šprým začal dost nevinně. Komik Melendez si chtěl s prezidentem promluvit pod svým vlastním jménem. Jenže Bílý dům jej odbyl s tím, že Trump je zaneprázdněný. Melendez proto vytočil číslo prezidentovy kanceláře ještě jednou, nyní jako Shawn Moore, falešný asistent senátora Boba Menendeze.

„Dost jsem změnil jsem svůj akcent, byl to asi nejhorší britský přízvuk v historii britských přízvuků,“ popisuje se smíchem začátek hovoru Melendez. „Řekl jsem jim, že pan senátor by chtěl s Trumpem hovořit, tak si vzali číslo telefonu s tím, že se prezident ozve zpět.“

A ozval. A to ve chvíli, kdy Trump letěl ve speciálu Air Force One ze shromáždění v Dakotě zpátky do Bílého domu. „Nikdy během hovoru jsem prezidentovi neřekl, že jsem senátor Menendez, jen jsem použil svůj přízvuk z Long Islandu,“ popisuje komik, jak se mu podařilo oklamat prezidenta.

Komik s Trumpem hovořil několik minut o kandidátech na nového soudce Nejvyššího soudu či o zprošťujícím rozsudku v jednom z korupčních případů, který se senátora Menendeze týkal. Lehce se dotkli i migrace: „Chci se o tento problém postarat tak, jako se o něj postaral kdokoliv jiný ve vrcholné pozici,“ uvedl Trump. „Kloním se spíše k dlouhodobému řešení problému,“ dodal prezident.

Přitom k odhalení komika stačilo málo. Údajně stačilo, aby se operátor prezidentovy linky volajícího nejprve zeptal, z jakého politického tábora senátor Menendez je či jaký stát zastupuje. „Neměl jsem ani tušení,“ přiznává komik, který si tak alespoň mohl na tři minuty promluvit s prezidentem.

Bílý dům hovor nepopřel. Prezident chce být dostupný všem členům Kongresu a přeje si, aby měli možnost se s ním spojit. Problém tohoto přístupu je, že někdy jsou kanály otevřené až příliš a stanou se takovéto incidenty, uvedl mluvčí pro CNN.

Trumpa alespoň může těšit, že není prvním a podle všeho ani posledním politikem, který se takto nachytal. V květnu totiž britský ministr zahraničí Boris Johnson hovořil téměř 20 minut s údajným arménským premiérem, ze kterého se nakonec vyklubal vtipálek z Ruska. A v roce 1995 královna Alžběta II. vedla po telefonu rozhovor s domnělým kanadským premiérem, z něhož se zase vyloupl moderátor z rádia.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232