Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komik vypekl Bílý dům. Vydával se za senátora a dovolal se Trumpovi na Air Force One

Komik vypekl Bílý dům. Vydával se za senátora a dovolal se Trumpovi na Air Force One

Americkému komikovi Johnu Melendezovi, který je známý pod svým uměleckým jménem jako Koktavý John, se podařil životní šprým. Dovolal se totiž do letadla Air Force One prezidentu Donaldu Trumpovi, se kterým si na několik minut popovídal na aktuální politické otázky. Americký prezident si přitom celou dobu myslel, že hovoří se senátorem Bobem Menendezem, informuje deník Guardian.

Celý šprým začal dost nevinně. Komik Melendez si chtěl s prezidentem promluvit pod svým vlastním jménem. Jenže Bílý dům jej odbyl s tím, že Trump je zaneprázdněný. Melendez proto vytočil číslo prezidentovy kanceláře ještě jednou, nyní jako Shawn Moore, falešný asistent senátora Boba Menendeze.

„Dost jsem změnil jsem svůj akcent, byl to asi nejhorší britský přízvuk v historii britských přízvuků,“ popisuje se smíchem začátek hovoru Melendez. „Řekl jsem jim, že pan senátor by chtěl s Trumpem hovořit, tak si vzali číslo telefonu s tím, že se prezident ozve zpět.“

A ozval. A to ve chvíli, kdy Trump letěl ve speciálu Air Force One ze shromáždění v Dakotě zpátky do Bílého domu. „Nikdy během hovoru jsem prezidentovi neřekl, že jsem senátor Menendez, jen jsem použil svůj přízvuk z Long Islandu,“ popisuje komik, jak se mu podařilo oklamat prezidenta.

Komik s Trumpem hovořil několik minut o kandidátech na nového soudce Nejvyššího soudu či o zprošťujícím rozsudku v jednom z korupčních případů, který se senátora Menendeze týkal. Lehce se dotkli i migrace: „Chci se o tento problém postarat tak, jako se o něj postaral kdokoliv jiný ve vrcholné pozici,“ uvedl Trump. „Kloním se spíše k dlouhodobému řešení problému,“ dodal prezident.

Přitom k odhalení komika stačilo málo. Údajně stačilo, aby se operátor prezidentovy linky volajícího nejprve zeptal, z jakého politického tábora senátor Menendez je či jaký stát zastupuje. „Neměl jsem ani tušení,“ přiznává komik, který si tak alespoň mohl na tři minuty promluvit s prezidentem.

Bílý dům hovor nepopřel. Prezident chce být dostupný všem členům Kongresu a přeje si, aby měli možnost se s ním spojit. Problém tohoto přístupu je, že někdy jsou kanály otevřené až příliš a stanou se takovéto incidenty, uvedl mluvčí pro CNN.

Trumpa alespoň může těšit, že není prvním a podle všeho ani posledním politikem, který se takto nachytal. V květnu totiž britský ministr zahraničí Boris Johnson hovořil téměř 20 minut s údajným arménským premiérem, ze kterého se nakonec vyklubal vtipálek z Ruska. A v roce 1995 královna Alžběta II. vedla po telefonu rozhovor s domnělým kanadským premiérem, z něhož se zase vyloupl moderátor z rádia.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744