Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec selfie tyčí a vysedávání u památek. Italským městům došla trpělivost s turisty a drsně zakročila

Konec selfie tyčí a vysedávání u památek. Italským městům došla trpělivost s turisty a drsně zakročila

Nesmíte fotit, jíst ani pít – sada nových nařízení italského Milána je namířená přímo proti turistům. Zdejšímu starostovi totiž došla trpělivost s těmi, kteří se ve starobylém městě chovají bezohledně a ničí cenné památky. Podobná nařízení na letní sezónu zavedla i další italská města.

Radním Milána začalo vadit, jak se chovají turisté, kteří si často přímo u významných památek rozloží občerstvení a začnou třeba na schodech svačit. Mnoho z nich pak odpadky i skleněné lahve nechá volně ležet a pamětihodnosti jsou tak obklopené špínou. Proto zavedli ve městě nové zákazy.

Nařízení platí v Miláně od 14. července a trvat by měla podle webu The Independent až do 13. srpna, není ale prý vyloučené, že je starosta ještě prodlouží. Právě kvůli nim nesmí nyní místní ani turisté v centru města „držet, nosit nebo odkládat na zem jakýkoli typ skleněných lahví, plechovky a selfie tyče“. Radní si posvítili také na pojízdné stánky s občerstvením. Ani ty nyní nesmí na veřejných místech svůj sortiment prodávat.

Milán tak kopíruje už dřívější zákazy některých dalších italských měst. Například ve Florencii od května pravidelně stříkají v době oběda na schody kostelů vodu. Chtějí tímto způsobem zabránit turistům, aby v okolí památek vysedávali a odhazovali tu odpadky.

V Římě přistoupili k jinému razantnímu řešení a zakázali tam pít a prodávat v noci na veřejných místech alkohol. Omezení má platit až do 31. října. Další zákaz ve věčném městě zase omezuje sezení a koupání ve fontánách, kterých je v Římě asi 40. Je také striktně zakázané do nich vhazovat mince. Jedinou výjimku dostala Fontána di Trevi. Podle tradice se totiž ten, kdo do fontány minci hodí, do Říma ještě někdy vrátí. A to zřejmě Římané, kteří z velké části žijí i z turismu, potřebují.