Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec seriálu Hra o trůny se blíží. Tohle jsou nejpravděpodobnější teorie, jak to celé dopadne

Konec seriálu Hra o trůny se blíží. Tohle jsou nejpravděpodobnější teorie, jak to celé dopadne

Fanoušci populárního seriálu z produkce HBO Hra o trůny netrpělivě vyhlížejí poslední díl sedmé série a s napětím čekají, čím je tvůrci navnadí na pokračování. Na rozdíl od přechozích řad se už ale nemůžou opřít o knižní předlohu, kterou na poslední chvíli teprve dopisuje George R. R. Martin, a internet se proto plní nejrůznějšími teoriemi, jak skončí nejen sedmá série, ale také celý seriál. 

Hra o trůny možná nabídne překvapení. Je Bran Stark Noční král?

Poslední dobou je jednou z nejpopulárnějších fanouškovských teorií ta, která tvrdí, že Bran Stark je vlastně obávaný vůdce bílých chodců Noční král. Některým fanouškům tato teorie dává smysl, jiným ale připadá už moc přitažená za vlasy. Mimo jiné se tento předpoklad opírá o kostýmy, právě těmi se Bran a Noční král v sedmé řadě nápadně podobají.

Potvrzení hledají fanoušci také v Branových schopnostech, má mít totiž mnohem větší moc než předchozí Tříoká vrána, která navíc Branovi řekla, že už nikdy nebude chodit, ale bude létat. Což může znamenat, že umí v čase nejen cestovat, ale také ovlivňovat chod událostí. Teorie tvrdí, že se Bran pokusí Nočního krále několikrát zastavit, ale neuspěje. Proto se vrátí hluboko do minulosti, aby zjistil, jak je možné bílé chodce porazit, a při té příležitosti jako Brandon Stavitel postaví Zeď. 

Všechny zajímavosti o seriálu Hra o trůny (Game of thrones) si můžete přečíst ZDE.

Nakonec se vtělí do člověka, ze kterého Děti lesa na svoji ochranu Nočního krále vytvořily. Zpět už se ale nedostane a tak se smíří se svou novou rolí a mstí se svým stvořitelům a těm, kteří ho uvěznili za zdí. Tuto teorii ale vyvrací druhá část fanoušků s tím, že Bran se sice může do historie vrátit, ale nemůže ji měnit, nebo alespoň ne přímo. Což dokládají na scéně, kdy jeho a Meeru zachránil Hodor. 

Prohraje Cersei Hru o trůny kvůli Jorahu Mormontovi? 

Jorah Mormont se úspěšně vyléčil ze zákeřné nemoci, jen aby se mohl vrátit ke své Khaleesi a být u toho, až usedne na Železný trůn. Právě Mormont by ale podle jedné z teorií mohl hrát významnou roli v boji proti Cersei z rodu Lannisterů. Když totiž Cersei mluvila o tom, že potřebuje rozšířit svou armádu, zmínila se i o Zlaté společnosti z Essosu.

Nejspíše narážela na skupinu žoldáků, které už v minulosti odmítl najmout Stannis Baratheon a která by mohla její armádu posílit o dalších 10 tisíc mužů. Právě tento plán by jí ale podle této teorie mohl zhatit Mormont, který stojí na druhé straně barikády. Ještě než se přidal k Matce draků, byl to právě on, kdo v elitní skupině žoldáků působil a jeho vazby na současné členy by mohly být poměrně užitečné. 

Do Hry o trůny možná ještě promluví i mrtvá Catelyn Stark

Teorie, která tvrdí, že Catelyn z rodu Starků se vrátí, se na rozdíl od jiných opírá o knižní předlohu. Fanoušci ale zbystřili hlavně proto, že se Catelyn měla v sedmé sérii na okamžik objevit, a to při souboji Aryi a Brienne na Zimohradu. Navíc ve chvíli, kdy Arya opakuje Briennin slib, že bude chránit obě dcery Lady Stark. 

V knižní předloze totiž úloha Catelyn nekončila na Rudé svatbě, kde kromě ní zemřel i její syn Robb a jeho těhotná manželka. Zpátky k životu ji přivedl Beric Dondarrion, její podoba se ale změnila, zůstala na pomezí života a smrti. Přízrak, kterému lidé začali přezdívat Lady Stoneheart, pak měl jediný cíl – pomstít svojí rodinu. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1