Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec stresu z učení. Studenti čínské školy si můžou dobré známky půjčit

Konec stresu z učení. Studenti čínské školy si můžou dobré známky půjčit

Každý si to ze školy pamatuje – sevřený žaludek, návaly strachu a nevolnosti před každým složitým testem. Případná špatná známka z písemky může ovlivnit budoucí studium nebo ohrozit přijetí na vysněnou školu. Jedna ze středních škol v Číně se rozhodla studenty trochu uvolnit a zavedla systém, kdy si můžou dobrou známku půjčit jako v bance.

Inovativní mechanismus, který má omezit stres ze zkoušek, škola zavedla v listopadu. Nový systém podle BBC nabídla celkem 49 studentům účastnících se elitního programu, který je má připravit na studium amerických vysokých škol. Zatím se jich přihlásilo 13.

Známky si můžou v rámci nového systému půjčit ze školní banky. Získají tak dobré hodnocení v předmětech, které vyžadují hodně času na přípravu a jsou pro studenty častým strašákem, jako je biologie, chemie, dějepis nebo cizí jazyky. Studentům ale vznikne vůči bance dluh, který musejí splatit známkami z následných testů. Zároveň můžou nahnat kredity za dobré chování, školní docházku a udržování tříd v čistotě.

Pokud se jim ale nepodaří půjčky splatit včas, můžou se dostat na černou listinu. Výjimečnou variantou je ještě svolení pedagoga k půjčce známky od spolužáka. Ten pak za „hříšníka“ splácí vlastním jménem.

„Nebyl jsem na některých hodinách, protože jsem byl nemocný. Test z geografie jsem proto nenapsal dobře. Ale ‚banka známek‘ mi dala šanci zachránit situaci,“ řekl jeden ze studentů pro čínský večerník Jang-c'.

Vedení školy si od nového systému slibuje, že tak sníží tlak na studenty, zároveň je ale přiměje k odpovědnosti a podpoří jejich nadšení pro učení. Čínský vzdělávací systém je totiž kritizován za to, že je velmi rigidní a příliš se spoléhá na striktní testování žáků.

Příkladem je proslulá zkouška GaoKao, která probíhá každý rok a má rozhodnout o rozřazení studentů na vysoké školy. Jeden test tak rozhodne o budoucnosti milionů náctiletých, ve kterých to vyvolává nevídaný stres. Pokud testem neprojdou, můžou na vysněnou univerzitu zapomenout.

Stres z učení, kterým si mladí Číňané prochází, potvrzuje také studie z roku 2014 neziskové organizace se sídlem v Pekingu. Ta připisuje většinu sebevražd náctiletých v Číně právě stresu ze školních testů.

Zavedení nového systému vyvolává v čínských médiích a na internetu velký zájem. Zatímco někteří věří, že se jedná o dobrý tah, jiní se ptají na to, zda nový mechanismus nevyšle studentům špatný signál. „Zkoušky mohou ztratit svůj přínos. Pokud nedostanete z testu dobrou známku, můžete to jednoduše zkusit znovu. Život ale často nedává druhé šance,“ říká jeden z uživatelů čínské sociální sítě Weibo.

Ředitelka školy ale myšlenku brání. „Banka není charitativní instituce zaměřená na rozdávání známek líným studentům. Je to spíš výchovná kolébka, jejímž cílem je poskytnout příležitost pilným studentům,“ tvrdí ředitelka Chuang Kchan.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744