Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec „Tlusťocha Kima", Čína na internetu znemožnila zesměšňování severokorejského vůdce

Konec „Tlusťocha Kima", Čína na internetu znemožnila zesměšňování severokorejského vůdce
 

Kim Čong-un, současná hlava vládnoucí severokorejské komunistické dynastie, našel zastání u čínského bratra. Právě Peking se totiž s největší pravděpodobností zasadil o to, že z čínských vyhledávačů zmizelo heslo „Tlusťoch Kim III.“ 

Dříve oblíbené heslo „Jin San Pang“, které v překladu neznamená nic jiného než „Tlusťoch Kim III.“, je minulostí. Když jej Číňané zadají do populárního vyhledávače Baidu nebo na tamní sociální síť Weibo, nezobrazí se žádné výsledky.

Nezávislá média po celém světě se shodují, že se nejspíš jedná o reakci čínské vlády na protesty Severní Koreje. Potenciálnímu spojenci v regionu se nezamlouvalo, že Číňané vtipkují na adresu vůdce Kim Čong-una a jeho čtyřicetikilového váhového nárůstu od nástupu do funkce před pěti lety.

Mluvčí ministra zahraničních věcí jakýkoliv zásah Pekingu popřel. Zároveň ale vyjádřil nesouhlas vládnoucí strany s žerty na adresu souseda. „Čína neschvaluje jednání, které jakýmkoliv způsobem napadá či zesměšňuje kteroukoliv hlavu jiného státu,“ prohlásil podle informací Reuters mluvčí.

Severní Korea oficiálně zakázala vtipy na adresu Kim Čong-una v září tohoto roku. Opatření se vztahuje i na nepřímou kritiku politických kroků či chování hlavy státu. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1