Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec záhad kolem slavného Banksyho. Populární DJ se prořekl a odhalil umělcovo největší tajemství

Konec záhad kolem slavného Banksyho. Populární DJ se prořekl a odhalil umělcovo největší tajemství

Slavným autorem graffiti, street artu a uměleckých instalací, který si říká Banksy, je zřejmě člen kapely  Massive Attack Robert Del Naja. Nechtěně to naznačil britský DJ Goldie, když mluvil o umění a architektuře. Identita Banksyho je roky předmětem vášnivých debat a spekulací a Goldieho vyjádření je důležitou indicií.

Spekulace, že za přezdívkou Banksy stojí právě Del Naja, v médiích nekolují poprvé. Nezaměnitelná umělecká díla se například pravidelně objevují v ulicích tam, kde Massive Attack vystupují. A list Daily Mail loni v září uvedl, že Banksy je ve skutečnosti celá skupina umělců, v jejímž čele je právě Del Naja.

Nyní se debaty znovu rozvířily poté, co v podcastu Distraction Pieces naznačil Banksyho identitu populární DJ Goldie. Del Naja a on se v osmdesátých letech pohybovali ve stejných kruzích a věnovali se graffiti.

„Dejte na triko komiksový nápis, podepište to Banksy a máte vyděláno. Jako nic proti Robertovi, je skvělý umělec a myslím, že se mu podařilo umění otočit vzhůru nohama,“ cituje Goldieho britský list The Independent.

Poté, co DJ v podcastu zmínil křestní jméno Robert, zarazil se a rychle změnil téma. Propojení nahrává i skutečnost, že Banksy pochází z Bristolu. Ve stejném městě vznikla také kapela Massive Attack.

Sám Del Naja ale nikdy nepotvrdil, že pouliční umění reagující na politické a společenské dění, je jeho dílem. A nereagoval ani na Goldieho slova. Nezbývá tak než věřit, nebo nadále věřit v tajemný mýtus jménem Banksy.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744