Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Korejská hrozba: Hackeři KLDR mají podle USA přístup do řady vládních serverů

Korejská hrozba: Hackeři KLDR mají podle USA přístup do řady vládních serverů

Kybernetický mráz přichází z Pchjongjangu. Jak totiž ve své zprávě tvrdí americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti, v mnoha vládních, finančních či mediálních organizacích se stále nacházejí viry, které tam nasadil severokorejský režim. Ten nyní má do těchto systémů přístup přes „zadní vrátka," a může nad nimi převzít plnou kontrolu, varuje ministerstvo. 

Hackerský útok na filmové studio Sony, loupeže z kybernetických trezorů světových centrálních bank či bitcoinových burz, uloupení jihokorejských vojenských plánů či vypuštění nákazy jménem WannaCry, která ochromila britské nemocnice a zastavila provoz těch největších globálních firem. Podle seznamu „úspěchů," které se jim připisují, nejsou severokorejští hackeři ani troškaři, ani packalové. To nejhorší by však podle všeho mohlo ještě přijít.

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti totiž varuje, že severokorejští hackeři, které označuje jako skupinu Hidden Cobra, někdy rovněž nazývanou „Lazarus,“ nasadili do různých vládních, mediálních a finančních počítačový vir FallChill. Ten Severokorejcům umožní do těchto sítí nepozorovaně vstupovat a v případě potřeby nad systémem převzít kompletní kontrolu.

Úspěšná nákaza systému může podle amerického ministerstva vnitřní bezpečnsoti mít mnohé negativní důsledky, a to zejména v případě, kdy se tyto ukradené informace dostanou na veřejnost. „Mezi možné dopady takové situace patří například ztráta citlivých údajů, přerušení provozu firmy, finanční ztráty i pokles reputace a důvěryhodnosti napadené organizace,“ uvádí americké ministerstvo.

To podle deníku Guardian očekává, že hackeři napojení na totalitní režim Kim Čong-una budou ve svých útocích na zahraniční cíle pokračovat i v budoucnu. „Hackerská skupina bude pokračovat ve svých kybernetických operacích, aby pomohla prosazovat vojenské a strategické mise své vlády,“ předpokládá výhled americké ministerstvo.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link