Královny zločinu: Ženy v čele nejhrozivějších zločineckých kartelů | info.cz

Články odjinud

Královny zločinu: Ženy v čele nejhrozivějších zločineckých kartelů

Kolumbijka Griselda Blanco, Australanka Kath Pettingill a Američanka Gertrude Lithgoe se do dějin nezapsaly geniálními vynálezy, výjimečným talentem nebo neobyčejnou krásou. Co je od svých současnic odlišovalo, byla především mazanost, vychytralost a nemilosrdnost. Staly se vůdkyněmi kriminálních gangů obchodujících s alkoholem, drogami i lidským masem. Kdo byly královny zločinu 20. století?

Kokainová kmotra Griselda Blanco

Když Griselda Blanco v 70. letech zakládala drogový kartel, který jako první pronikl na americký trh, Pablo Escobar kradl auta a náhrobky. Na počátku historie pašování drog do Spojených států tak překvapivě stála žena.

Smrtí Griselda poprvé vyhrožovala svému vrstevníkovi v chudinské čtvrti Medellínu v jedenácti letech. Ve třiceti zabila kvůli penězům svého prvního manžela, se kterým měla tři děti. S druhým mužem Albertem Bravou následně odjela položit základy pašerácké sítě do Queensu v New Yorku.

S rostoucí sítí dealerů a stovkami kilogramů kokainu objevujícími se na americkém trhu se o Griseldu začala v polovině 70. let se stále větší intenzitou zajímat federální policie. Vrátila se proto do Bogoty, odkud obchod kontroloval její manžel. Hádka o peníze skončila kulkou v Griseldině břichu a Bravovou smrti.

Během následujících let proměnila Griselda floridské Miami v centrum obchodu s drogami Severní Ameriky. Tou dobou vydělávala 80 milionů dolarů měsíčně. Vynalezla zde také způsob nájemného vraždění vykonávaný z rychle projíždějící motorky. Za oběť mělo Griseldině kartelu padnout v Miami několik stovek lidí.

Spravedlnost Kolumbijku dostihla v roce 1985. V americkém vězení strávila 19 let. V roce 2004 byla po propuštění deportována zpět do Kolumbie. Poklidného důchodu se ale nedočkala. Byla zavražděna krátce po návratu. Zastřelili ji z motorky, když vycházela z masného krámu.

Australská matróna Kath Pettingill

Na krátko střižené šedé vlasy a volné oblečení. Nepozorný kolemjdoucí by mohl Kath Pettingill považovat za typickou babičku. Bližší přezkoumání by ale odhalilo hrozivě působící skleněné oko, ke kterému Kath přišla po přestřelce kvůli dluhům jednoho ze svých synů.

Kath se v Austrálii přezdívá „babička zlo“. Začínala jako prostitutka, brzy se ale vyšvihla na provozní několika nevěstinců. Do portfolia si během rození deseti dětí přidala také obchod s narkotiky a zbraněmi, ozbrojené loupeže a vedení jednoho z nejobávanějších kriminálních gangů Austrálie.

Její synové mají na svědomí desítky vražd. Za některé byli odsouzeni, některé zůstaly díky právnické praxi jednoho z Kathiných synů nepotrestány. Největší sláva Pettingilových z 80. let je však dávno pryč. Sama Kath za své činy ve vězení nikdy neseděla. Dnes jí je 83 let. Bylo o ní dokonce natočeno několik dokumentárních filmů.

Článek pokračuje na webu Reflex.cz>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud