Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Královská svatba: Do akce jdou tisíce policistů. Expert vysvětlil, proč je rizikem jízda v kočáře i hackeři

Královská svatba: Do akce jdou tisíce policistů. Expert vysvětlil, proč je rizikem jízda v kočáře i hackeři

Nejen Britové, ale celý svět odpočítává poslední hodiny do královské svatby prince Harryho a herečky Meghan Markleové. Celá událost je bedlivě sledovaná a předpokládá se, že přímo do ulic Windsoru se na pár přijde podívat 100 tisíc lidí. Podobné situace ale můžou lákat také výtržníky či útočníky včetně teroristů, kteří by slavnostní akt mohli změnit v horor. Britská policie se proto na svatbu chystá už několik měsíců. Plánuje nasazení speciální techniky a výdaje na zajištění bezpečnosti by se mohly vyšplhat až na šest milionů liber (asi 174 milionů korun). „Tato částka se mi v dnešní době nezdá nijak přemrštěná,“ říká k tomu pro INFO.CZ bezpečnostní expert Jiří Dolejš.

„Atak může přijít ze vzduchu, což je méně pravděpodobné, ze země, přenosnými ručními zbraněmi, sniperem, nebo jinými ničivými prostředky. Útočníci by mohli využít i biologické zbraně. V pohotovosti budou potřebné součásti armády, letectvo, protivzdušná obrana, pozemní síly, policie a v prvé řadě tajné služby, jejichž informace mají klíčový význam,“ komentuje pro INFO.CZ Dolejš. Podle dostupných informací britská policie nasadí do akce nejméně tři tisíce policistů. Předpokládá se, že další tisíce ale budou svatbu hlídat v civilu.

Policie se chystá na svatbu už půl roku, manévry by měly stát přes 170 milionů korun

Podobné události vyžadují dlouhou přípravu. Dle zpráv médií se bezpečnostní složky začaly na svatbu připravovat ihned, jak bylo známé její konkrétní datum – tedy loni v prosinci. „Při přípravě protokolu návštěv lídrů světových velmocí není zvláštností plánovat bezpečnostní zajištění akce i rok předem. Obvykle to trvá minimálně několik měsíců,“ dodává k tomu Dolejš.

Windsor: Hrad a Castle Hill

Obřad i oslavy se uskuteční na hradě Windsor, který leží ve stejnojmenném třítisícovém městě. Na svatbu by přitom mělo přijet až 100 tisíc lidí. Ačkoli se to může zdát hodně, jde o citelně menší dav než ten, který v roce 2011 přihlížel sňatku Harryho bratra Williama s Kate Middletonovou. Na ně se do ulic Londýna tehdy přišel podívat asi milion zvědavců. Nehledě na to ale budou bezpečnostní opatření nejspíš stát podobnou částku, jako tomu bylo před sedmi lety – tedy kolem šesti milionů liber (přibližně 174 milionů korun).

Do akce budou nasazení ozbrojení i neozbrojení policisté, hlídky na koních, ostřelovači a nespecifikovaný počet tajných policistů. V ulicích budou rozmístěny zábrany, některé části města policie uzavře úplně a v sobotu bude celou situaci ze vzduchu jistit několik helikoptér. Jejich součástí je i monitorovací zařízení, které dokáže rozeznat i ty nejmenší detaily, údajně třeba i čas na hodinkách přihlížejících.

Největším rizikem pro novomanžele bude jízda v otevřeném kočáře

Bezpečnostní složky přitom operují v oblasti už několik týdnů. Speciální kamerová technologie skenuje poznávací značky všech automobilů, která vjíždějí do města, a policisté získané informace průběžně vyhodnocují.

Přestože stát nasadí do akce maximální počet policistů, není v jejich silách, aby šacovali každého z návštěvníků a zkoumali, zda u sebe nemá zbraň. Královský pár se přitom rozhodl podniknout cestu městem v historickém otevřeném kočáře.

V tomhle kočáru se novomanželé projedou

„Riziko může být v tomto případě značné. Stačí si připomenout relativně nedávnou minulost, atentáty na papeže, prezidenty a podobně,“ varuje Dolejš, který připomíná útok na Jana Pavla II. i vraždu amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. A také Britové přiznávají, že půlhodinová jízda městem je nejrizikovější součástí celého programu. Královské kočáry, z nichž některé jsou starší než sto let, nejsou ani náznakem neprůstřelné nebo odolné vůči výbuchu. Možnost mít královský pár doslova na dosah tak s sebou nese značné riziko.

Náklady na bezpečnost by mohly částečně vyrovnat tržby z turismu

Kromě fyzických útoků může nastat podobně nebezpečný kybernetický útok. „Jeho následky by mohly být za jistých okolností také ničivé, protože by například mohl omezit přenos dat, vyřadit technické zabezpečovací prostředky, informační systém a tím podnítit chaos i mezi příslušníky bezpečnostních složek,“ varuje Dolejš. Ten upozorňuje také na to, že teroristé by případně mohli využít seskupení policistů na jednom místě a zaútočit spíše na jiném, z toho důvodu zrovna méně střeženém území. Kromě bezprostředního útoku se policisté obávají především výtržností a protestů. V pohotovosti jsou také kvůli kapsářům, pro které budou davy mačkající se v úzkých uličkách zlatým dolem.

S debatou o prostředcích investovaných do bezpečnosti se objevují i názory, že náklady by měla v tomto případě platit královská rodina a ne daňoví poplatníci. Smířliví diskutující ale předpokládají, že finance použité na ochranu se lidem vrátí s množstvím turistů, kteří do země na oslavy přijedou. Vzhledem k původu nevěsty, která se narodila v Los Angeles, se očekává mohutná účast Američanů. Národní britská turistická kancelář Visit Britain uvedla, že v roce 2011 mezi dubnem a červnem v době svatby Williama a Kate se množství turistů v Británii zvýšilo o 7 % oproti jiným letům. Pro ekonomiku to má přínos v řádu stovek milionů liber.

Další podrobnosti o královské svatbě si můžete přečíst zde>>>

 

Jak bude vypadat královská svatba prince Harryho a Meghan Markleové? Podrobnosti čtěte zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1