Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Královská svatba: Já Henry, beru si tebe Rachel... Jaké je celé jméno Harryho nevěsty a další zajímavosti

Královská svatba: Já Henry, beru si tebe Rachel... Jaké je celé jméno Harryho nevěsty a další zajímavosti

Pokud jste poslední rok nestrávili v temné jeskyni, pak patrně víte, že dnes si Harry bere Meghan, je to tak? A přesto se pletete, tvrdí zpravodajský server BBC News. Proč? Protože až oddávající přečte jejich jména, neuslyšíte na prvním místě ani Harry ani Meghan. Tato perlička je ale jen jednou z těch, kterými můžete ohromovat své přítele nebo příbuzné, s nimiž budete společně sledovat královskou svatbu.

BERU SI TĚ, RACHEL...

Pokud se v tuto chvíli někdo zhrozí: "Můj bože, řekl špatné jméno!" nemusí si dělat obavy - ne, opravdu Harry nezopakoval památnou scénu z amerického seriálu Přátelé, kde Ross místo jména své snoubenky Emily řekl u oltáře "Rachel".

Meghanino první křestní jméno je skutečně Rachel, i když jako herečka používá to druhé - a pod ním ji také většina lidí zná. Harry ji ovšem během obřadu bude oslovovat Rachel Meghan.

Speciální svatební studio s přenosem obřadu i komentářem Jindřicha Forejta můžete sledovat zde

INFOGRAFIKA: královská svatbaINFOGRAFIKA: královská svatbaautor: INFO.CZ

 

BERU SI TĚ, HENRY...

Plné jméno a titul šestého následníka britského trůnu je Jeho královská Výsost, princ Henry Charles Albert David z Walesu, byť ho všichni znají pod zkrácenou podobou jeho prvního jména - Harry.

Jeho titul se ovšem patrně ještě dnes změní, protože královna obvykle uděluje titul vévody všem mužským členům královské rodiny, jakmile se ožení. Mnoho lidí sází na to, že získá titul "vévoda ze Sussexu".

PRINCEZNA MEGHAN...?

Dojaté matičky a malé holčičky mohou zamženýma očima sledovat, jak se z americké herečky stala "opravdová princezna" - a technicky vzato se svatbou s princem skutečně princeznou stane. Ale protože se nenarodila do královské rodiny, nebude moci používat titul "princezna Meghan". Namísto toho se oficiálně stane vévodkyní z... toho místa, které jim královna přiřkne.

ŠKODA, ŽE JI NEVEDE K OLTÁŘI MATKA, BYLO BY TO POPRVÉ...

V posledních dnech bylo oznámeno, že Meghan nepovede k oltáři její otec, který musel ze zdravotních důvodů odříci účast na svatbě - v této roli ho zastoupí Harryho otec, princ Charles.

Nějakou dobu se spekulovalo o tom, že by nevěstu mohla vést uličkou v kapli její matka, Doria Raglandová - ale pokud by k tomu došlo, nejednalo by se o prvenství v rámci královských svateb. Královna Viktorie po smrti svého manžela prince Alberta dovedla k oltáři dvě ze svých dcer - princeznu Helenu a princeznu Beatrice.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1