Královská svatba: Já Henry, beru si tebe Rachel... Jaké je celé jméno Harryho nevěsty a další zajímavosti | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Královská svatba: Já Henry, beru si tebe Rachel... Jaké je celé jméno Harryho nevěsty a další zajímavosti

Královská svatba: Já Henry, beru si tebe Rachel... Jaké je celé jméno Harryho nevěsty a další zajímavosti

Pokud jste poslední rok nestrávili v temné jeskyni, pak patrně víte, že dnes si Harry bere Meghan, je to tak? A přesto se pletete, tvrdí zpravodajský server BBC News. Proč? Protože až oddávající přečte jejich jména, neuslyšíte na prvním místě ani Harry ani Meghan. Tato perlička je ale jen jednou z těch, kterými můžete ohromovat své přítele nebo příbuzné, s nimiž budete společně sledovat královskou svatbu.

BERU SI TĚ, RACHEL...

Pokud se v tuto chvíli někdo zhrozí: "Můj bože, řekl špatné jméno!" nemusí si dělat obavy - ne, opravdu Harry nezopakoval památnou scénu z amerického seriálu Přátelé, kde Ross místo jména své snoubenky Emily řekl u oltáře "Rachel".

Meghanino první křestní jméno je skutečně Rachel, i když jako herečka používá to druhé - a pod ním ji také většina lidí zná. Harry ji ovšem během obřadu bude oslovovat Rachel Meghan.

Speciální svatební studio s přenosem obřadu i komentářem Jindřicha Forejta můžete sledovat zde

INFOGRAFIKA: královská svatbaINFOGRAFIKA: královská svatbaautor: INFO.CZ

 

BERU SI TĚ, HENRY...

Plné jméno a titul šestého následníka britského trůnu je Jeho královská Výsost, princ Henry Charles Albert David z Walesu, byť ho všichni znají pod zkrácenou podobou jeho prvního jména - Harry.

Jeho titul se ovšem patrně ještě dnes změní, protože královna obvykle uděluje titul vévody všem mužským členům královské rodiny, jakmile se ožení. Mnoho lidí sází na to, že získá titul "vévoda ze Sussexu".

PRINCEZNA MEGHAN...?

Dojaté matičky a malé holčičky mohou zamženýma očima sledovat, jak se z americké herečky stala "opravdová princezna" - a technicky vzato se svatbou s princem skutečně princeznou stane. Ale protože se nenarodila do královské rodiny, nebude moci používat titul "princezna Meghan". Namísto toho se oficiálně stane vévodkyní z... toho místa, které jim královna přiřkne.

ŠKODA, ŽE JI NEVEDE K OLTÁŘI MATKA, BYLO BY TO POPRVÉ...

V posledních dnech bylo oznámeno, že Meghan nepovede k oltáři její otec, který musel ze zdravotních důvodů odříci účast na svatbě - v této roli ho zastoupí Harryho otec, princ Charles.

Nějakou dobu se spekulovalo o tom, že by nevěstu mohla vést uličkou v kapli její matka, Doria Raglandová - ale pokud by k tomu došlo, nejednalo by se o prvenství v rámci královských svateb. Královna Viktorie po smrti svého manžela prince Alberta dovedla k oltáři dvě ze svých dcer - princeznu Helenu a princeznu Beatrice.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.