Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kruté důsledky války ve Vietnamu: Vojáci se nakazili tajemným parazitem, který je nyní zabíjí

Kruté důsledky války ve Vietnamu: Vojáci se nakazili tajemným parazitem, který je nyní zabíjí

Mysleli, že již nikdy v životě nebudou muset bojovat. Mýlili se, a teď hrají o všechno. Stovky amerických veteránů vietnamské války se totiž během bojů před několika dekádami nakazili zabijáckým parazitem. Tomu trvá i desítky let, než se jeho vliv na lidský organismus projeví, potom však již bývá pozdě. Veteráni se nyní snaží řádění parazita, který je kosí jednoho po druhém, zastavit. 

Ve Vietnamu bojovali dospělí mladíci, nyní je osud kruté války po pěti dekádách dostihnul. Nová studie totiž objasnila souvislost mezi parazitem Motolice jaterní, kterým se tehdy vojáci nakazili, když pili vodu z řek a jedli tepelně neošetřené ryby a rakovinou žlučových cest. A právě na tento poměrně vzácný typ rakoviny nyní veteráni umírají. 

Podle výzkumu trvá příznakům nákazy Motolicí desítky let, než se projeví. Jenomže ve chvíli, kdy se tak stane, je již pozdě – nakaženým tehdy zbývají pouhé měsíce života.

Výzkum zkoumal vzorky krve válečných veteránů. Zjistil, že ve dvaceti procentech z nich se nacházely protilátky proti právě tomuto parazitovi. „Bylo to velmi překvapivé,“ uvedl pro server ABC News Sung-Tae Hong, specialista na tropické nemoci, který rozbor prováděl.

„Když jsem to zjistil, byl jsem v šoku,“ uvedl pro Newsweek Gerry Wiggins, jeden z veteránů, jehož vzorek krve byl pozitivní. „Nemyslel jsem, že to budu já,“ dodal. Wiggins se do výzkumu přihlásil, aby pomohl zachránit životy svých někdejších spolubojovníků - jeho přítel z Vietnamu totiž nedávno zemřel právě na rakovinu žlučových cest. Nyní Wiggins zjistil, že parazit mu na jeho vlastních žlučových cestách vytvořil již dvě cysty. Ty se mohou rozvinout v rakovinu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744