Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kuba na cizích diplomatech nejspíš testovala nové sonické zbraně. Patří jim budoucnost, věří i USA

Kuba na cizích diplomatech nejspíš testovala nové sonické zbraně. Patří jim budoucnost, věří i USA

Případ amerických diplomatů, kteří na Kubě přišli o sluch, velký rozruch nerozpoutal. USA na něj reagovaly poměrně mírným vyhoštěním dvou kubánských úředníků. Podobný případ se pak ale stal i zaměstnancům kanadské ambasády a podezření, že jsou na vině sonické zbraně rostlo. Kuba nejspíš navazuje na tradici starou přes tři tisíciletí a do své výzbroje zařazuje nová zařízení, která útočí právě na sluch. 

Budoucnost válečných konfliktů patří neviditelným zbraním. Ať již jde o letadla F-117 nebo o torpédoborce Zumwalt, princip je stejný. Nenápadně zasáhnout nepřítele a poté se stáhnout. Na tomto principu fungují i sonické zbraně, které se čím dál více dostávají do vybavení armád, policií i tajných služeb. Mají mnoho výhod. Jsou nesmrtící, ale protivníka spolehlivě vyřadí z boje. Dají se ovládat na dálku, takže nevystavují vojáky či policisty riziku zranění v konfliktu. A jsou neviditelné.

„Války, ve kterých budou využívané zvukové frekvence se v budoucnu stanou mnohem častější. Mezi jejich výhody takových zařízení patří hlavně to, že jsou nenápadné a že mohou být ovládány na velkou vzdálenost,“ myslí si profesor Toby Heys.

Že se jedná nejedná o dětskou hračku ale o zbraně, které mohou na bojištích rozhodovat konflikty potvrzuje i Herbert Friedman, major USA ve výslužbě, který se specializoval na psychologickou válku. „Zvuk o různých frekvencích může být využit tak, aby protivníka zmátl a vyřadil. Účinky takové zbraně jsou jak fyzické, tak i psychologické,“ říká Friedman. 

Lidé sonickými zbraněmi zasažení tvrdí, že bolest byla nesnesitelná. „Hned od začátku jsem cítil intenzivní bolest,“ popisuje symptomy aktivista Keegan Stephan, který na vlastní kůži zažil zásah sonické zbraně LRAD (Akustické zařízení dlouhého zásahu). „Slyšel jsem silný hluk za ušima, až ve zvukovodech. Uši mi příšerně řinčely, nemohl jsem spát. Po čase sice většina příznaků pominula, ale vím o lidech, kteří se s dlouhodobými symptomy stále potýkají,“ dodává. 

LRAD na svém nejvyšším nastavení dokáže vysílat zvuk o intenzitě 160 decibelů, přičemž lidé mají značné problémy se zvukem nad 120 decibelů. Během několika sekund tak u člověka vzdáleného i stovky metrů dokáže navodit nevolnost a dokonce i zvracení.

Friedman je přesvědčen, že zbraně použité na Kubě byly podobné jako LRAD, jen operující na vyšší frekvenci. „Budoucnost války nebude sonická – bude ultrasonická či infrasonická – tedy v rámci frekvenčních pásem, která existují na hranici slyšitelnosti,“ dodává.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744