Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kubišové loučení s kariérou. Před vyprodaným sálem odehrála v den svých 75. narozenin poslední koncert

Kubišové loučení s kariérou. Před vyprodaným sálem odehrála v den svých 75. narozenin poslední koncert

Písní Hey Jude uzavřela dnes v Českých Budějovicích zpěvačka Marta Kubišová svůj poslední koncert. Definitivně jím zakončila kariéru, v den svých 75. narozenin a ve svém rodném městě. Ve vyprodaném sále Kulturního domu Vltava bylo kolem 800 diváků, kteří ji před přídavky i po nich odměnili ovacemi ve stoje. Od lidí ze svého štábu dostala po prvním přídavku dort s hořící prskavkou. Potlesk po písni Modlitba trval několik minut.

Dvouhodinový koncert, při němž zaznělo přes 20 písní, zahájila skladba Někde musí být ráj. V první části zazpívala Kubišová písně Cesta, Lampa nebo Ring - o - ding o zvonkových lidech, kterou po roce 1989 zpívala i s Anetou Langerovou nebo Hradišťanem. Došlo i na písně Nechte zvony znít, Dobrodružství s Bohem Panem, Balada o kornetovi a dívce, Mamá či jako poslední před přídavky cover verzi Hey Jude od Beatles.

Kubišová byla jednou z hvězd československé hudební scény 60. let. Za normalizace se ocitla v nemilosti komunistického režimu. Někdejší mluvčí Charty 77 se mohla vrátit k vystupování až téměř po dvaceti letech v listopadu 1989.

„Ani tomu sama nevěřím, že je to poslední koncert,“ řekla v úvodu Kubišová a dodala, že klavírista Petr Malásek prohlásil, že v programu musí být i ty „ozpívané písně“. Publikum se do rytmu poprvé roztleskalo při písni S nebývalou ochotou, páté v pořadí. Jako přídavky zazpívala Kubišová písně Magdalena a Modlitba, před nimi jí gratulovala na pódiu řada lidí. Po velkém potlesku dala jako třetí přídavek opět Hey Jude.

Před jednou písní připomněla zesnulého textaře Jana Schneidera. Po písni Dobrodružství s Bohem Panem jí primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda předal vyznamenání Za zásluhy a květinu. „Slavíci se dají získat víckrát, ale medaile Za zásluhy z Českých Budějovic jen jednou. Můžete to nosit i na civilním oděvu,“ řekl primátor. A dodal, že když bude mít Kubišová ještě nějaký koncert, mohla by od města dostat i medaili Za statečnost, kterou by si podle něj rovněž zasloužila.

Dnešní koncert završil rozlučkové turné. Série vystoupení nazvaných Marta naposledy začala 26. září v Košicích. Podle manažerky turné Jitky Doubravové se zpěvačka na poslední koncert těšila, „že to bude mít za sebou“. „Nebere to nějak jinak, že má narozeniny, je to normální ženská,“ uvedla Doubravová a dodala, že Kubišová teď bude psát knihu, odpočívat i cestovat. Jedním z důvodů ukončení kariéry je i zpěvaččin zdravotní stav. Předloni prodělala infarkt, který ji, jak říká, „vyvedl z omylu o nesmrtelnosti".

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744