Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kuriózní průzkum: Američané by se vzdali i alkoholu, kdyby to pomohlo odvolat Trumpa

Kuriózní průzkum: Američané by se vzdali i alkoholu, kdyby to pomohlo odvolat Trumpa

Někteří Američané by se vzdali lecčeho, aby se zbavili svého prezidenta. Začali by třeba i abstinovat. Podle bizarního průzkumu společnosti Detox by totiž 73 procent demokratů a 17 procent republikánů ihned seklo s alkoholem, pokud by to znamenalo, že to zahájí impeachment - tedy proces, na jehož konci by pro Donalda Trumpa bylo zproštění úřadu. 

Mnoho Američanů skleničku po oznámení výsledků prezidentských voleb potřebovalo, ještě více by se jich však nyní svého oblíbeného nápoje vzdalo, pokud by jejich politická noční můra skončila. Tady a teď. Téměř tři čtvrtiny všech demokratů by se již do konce svého života nedotklo alkoholu, pokud by byl Trump odvolán.

Na druhé straně, 30 procent republikánů by se alkoholu vzdalo v případě, že by média přestala psát o „jejich“ Donaldu Trumpovi negativní články. Abstinence by v tomto případě byla v táboře demokratů značně střídmější, k životu bez opojných nápojů by se jich kvůli tomuto cíli přihlásilo jen 6,5 procenta.

V novodobé historii USA čelili impeachmentu dva prezidenti, Richard Nixon kvůli aféře Watergate a Bill Clinton kvůli aféře Whitewater. Zatímco Nixon odstoupil dříve, než mohl být odvolán, Clinton se odvolání dokázal vyhnout a své volební období dokončil.

Aktuálně za odvolání Donalda Trumpa horuje například demokratický kongresman Al Green. „Jen to, co Trump vypouští z úst, by stačilo na jeho odvolání,“ tvrdí. „Trump bránil průchodu spravedlnosti například tím, že vyhodil bývalého ředitele FBI, který zkoumal předvolební napojení ruských vlivů na trumpovu administrativu,“ dodává kongresman. A ačkoli je faktem, že Trump a jeho administrativa čelí řadě problémů, odpovědi v bizarním průzkumu můžou mnohdy být prostě jen výrazem toho, že si prezidentovi odpůrci nedokáží přiznat, že ve volbách holt neuspěl jejich favorit.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744