Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kus historie za 60 milionů korun. Vzácný Schindlerův seznam je na prodej

Kus historie za 60 milionů korun. Vzácný Schindlerův seznam je na prodej

Kdo by neznal Oscary oceněný film Schindlerův seznam, který vypráví příběh nacisty a továrníka, který za války zachránil stovky židů. Skutečný soupis lidí zachráněných z koncentračních táborů je nyní k prodeji. Nabízí ho stránka Moments in time, která se specializuje na obchod s raritními historickými předměty. Předpokládá se, že se unikátní dokument prodá za asi 2,4 milionu dolarů, tedy lehce přes 60 milionů korun.

Takzvané Schindlerovy seznamy vznikaly od podzimu 1944 v továrně Oskara Schindlera. Ten zaměstnával židy z koncentračních táborů a fakticky je tak chránil před nejhorším. Továrník a člen NSDAP takto údajně zachránil asi 1 200 vězňů.

Jeden ze seznamů, který Schindler formálně odevzdával nacistům, je nyní v prodeji na webové stránce Moments in time. Jinak se zachovaly prý už jen další dva. Jeden je v izraelském památníku holocaustu a druhý ve Washingtonském muzeu. Jde tedy o skutečně vzácný kousek. Pochází z dubna 1945 a obsahuje 801 jmen mužů, které přivezli z polského koncentračního tábora v Krakově.

Dokument se zachoval v pozůstalosti Izáka Sterna, což byl Schindlerův sekretář, který na jeho pokyn seznamy sestavoval. S aktivitou začali na podzim v roce 1944, když nacisté začali rušit koncentrační tábory na východě a vězně přesouvali do Osvětimi, kde je po stovkách vraždili v plynových komorách. Schindler židy zaměstnával, často i pouze naoko, aby je uchránil od jisté smrti. Nacistům odevzdával soupisy židovských zaměstnanců. A právě tento dokument, jeden z celkových sedmi, které vznikly, je nyní k dispozici za v přepočtu 61 milionů korun. K prodeji byl poprvé už v roce 2013 za cenu kolem 77 milionů korun.

Oscar Schindler nechránil židovské vězně jen fiktivním zaměstnáváním. Velkou část svého jmění použil na úplatky úřadům a dozorcům v nacistických táborech, kteří pravděpodobně jeho plán prohlédli. V roce 1963 dostal Schindler izraelské ocenění Spravedlivý mezi národy. Je také jediným bývalým členem NSDAP, který je pohřbený na hoře Sijón v Jeruzalémě. Předpokládá se, že dnes žije díky továrníkovi 8 tisíc lidí, potomků zachráněných vězňů.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link