Léčba whisky i vliv planet. 5 věcí, které jste nevěděli o chřipce | info.cz

Články odjinud

Léčba whisky i vliv planet. 5 věcí, které jste nevěděli o chřipce

Česko se potýká s epidemií chřipky. Nejvyšší podíl nemocných má Jihočeský, Liberecký, Středočeský a Ústecký kraj. Na sto tisíc nemocných podle pátečních dat hygieniků připadalo 1722 nemocných. Tady je pět zajímavostí, které jste o chřipce možná nevěděli.

Od planet k chroptění

Influenza, tak se chřipce původně říkalo. Slovo pochází z italštiny a znamená „vliv.“ Ve středověku se totiž lidé domnívali, že chřipku způsobuje špatný vliv různých nešťastných konstelací planet, souhvězdí a nebeských těles. V 17. století začali Britové slovo influenza zkracovat na „flu.“ Arabové chřipce říkali „anf-al-anza,“ neboli „kozí krk.“ Naráželi tím patrně na charakteristickou změnu hlasu, kterou chřipka způsobuje. Německé a francouzské pojmenování chřipky, „Grippe,“ respektive „la grippe“ se vztahuje k bolestem v krku.

Stará jako lékařství samo

Prvním vědcem, který chřipku důkladně popsal, byl před dvěma a půl tisíci lety Hippokrates. Někteří historikové tvrdí, že strašná epidemie, která v 5. století před naším letopočtem zdecimovala kvetoucí Athény a zabila nakonec i jejich velkého vládce Perikla, nebyla morovou ranou, ale chřipkovou pandemií.

Asijský import

První neoddiskutovatelná chřipková epidemie se Evropou prohnala v roce 1580. Jako mnoho dalších metel lidstva přišla z Asie. Vůbec nejhorší pandemie přišla v letech 1918 a 1919. Poté, co byly v Madridu zaznamenány první případy mimořádně prudkého onemocnění, se chřipka rozšířila do celého světa. Španělská chřipka zabila nejméně padesát milionů lidí.

Whisky s cibulí

Protože v té době ještě nebyl znám penicilin (objeven byl až roku 1928, a to bylo pro oběti španělské chřipky tragicky pozdě), sahali lidé k pozoruhodným způsobům léčení. Asi nejpříjemnější bylo nadměrné pití whisky, jiné návody radily třeba koupele v cibuli nebo zakazovaly nosit těsné oblečení. Nepomohlo nic.

Horší než ebola

Chřipku jsme si zvykli považovat za běžnou nemoc. To vede k jistému podcenění závažnosti této choroby. Podle dat Světové zdravotnické organizace ale chřipka ročně zabíjí nejméně čtvrt milionu, nejvíce půl milionu lidí. Jde o úmrtí způsobená samotnou chřipkou a nezahrnuje fatální případy nemocí, které na chřipku „nasedají“, jako třeba zápal plic. Podtženo a sečteno zabíjí chřipka každoročně na světě víc lidí než virus ebola. Může za to mimořádná schopnost viru chřipky mutovat. Vakcína, která zabírá dnes, zítra už zabírat nemusí.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud