Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Legenda prvorepublikového filmu Haas: Milovník žen a kokainu uspěl za mořem, ale táhlo ho to domů

Legenda prvorepublikového filmu Haas: Milovník žen a kokainu uspěl za mořem, ale táhlo ho to domů

Patřil k nejpopulárnějším hercům první republiky. Hugo Haas měl talent, charizma a ženy ho milovaly. A on je. Pohádkový život však nelítostně přeťal nacismus. Haas kvůli židovskému původu musel musel emigrovat a domů už se vrátil jen jednou. Zemřel ve Vídni v prosinci 1968.
Hugo se narodil v roce 1901 ruské šlechtičně židovského původu, což později velmi poznamenalo jeho život. V žilách mu proudila umělecká krev, stejně jako jeho staršímu bratrovi, ze kterého se později stal hudební skladatel. I Hugo studoval na konzervatoři zpěv, ovšem tehdy mu Leoš Janáček poradil, aby místo zpívání raději hrál. Byla to dobrá rada.

Po ukončení studia v roce 1920 dostal angažmá v divadle v Brně, pak hrál v ostravském divadle a od roku 1924 už byl v Praze v Divadle Komedie. V tomtéž roce pak dostal nabídku do Divadla na Vinohradech. Ve filmu se začal objevovat až po roce 1930, kdy němý film byl nahrazen zvukovým. A hned v prvních snímcích prokázal Haas především komediální talent. Jeho povaha rozverného bonvivána ho předurčovala k rolím milovníků, on sám ale upřednostňoval role tragické nebo tragikomické.

Jeho popularita stoupala rychle a brzy se stal jedním z nejoblíbenějších herců. Hrál ve filmech Muži v offsidu, Načeradec, Král kibiců, legendárními se staly komedie Život je pes, Mazlíček, Ať žije nebožtík, Jedenácté přikázání či Mravnost nade vše. V roce 1937 pak exceloval v Čapkově hře Bílá nemoc. Doktor Galén byl zřejmě jeho nejvýznamnější role.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1