Legenda prvorepublikového filmu Haas: Milovník žen a kokainu uspěl za mořem, ale táhlo ho to domů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Legenda prvorepublikového filmu Haas: Milovník žen a kokainu uspěl za mořem, ale táhlo ho to domů

Legenda prvorepublikového filmu Haas: Milovník žen a kokainu uspěl za mořem, ale táhlo ho to domů

Patřil k nejpopulárnějším hercům první republiky. Hugo Haas měl talent, charizma a ženy ho milovaly. A on je. Pohádkový život však nelítostně přeťal nacismus. Haas kvůli židovskému původu musel musel emigrovat a domů už se vrátil jen jednou. Zemřel ve Vídni v prosinci 1968.
Hugo se narodil v roce 1901 ruské šlechtičně židovského původu, což později velmi poznamenalo jeho život. V žilách mu proudila umělecká krev, stejně jako jeho staršímu bratrovi, ze kterého se později stal hudební skladatel. I Hugo studoval na konzervatoři zpěv, ovšem tehdy mu Leoš Janáček poradil, aby místo zpívání raději hrál. Byla to dobrá rada.

Po ukončení studia v roce 1920 dostal angažmá v divadle v Brně, pak hrál v ostravském divadle a od roku 1924 už byl v Praze v Divadle Komedie. V tomtéž roce pak dostal nabídku do Divadla na Vinohradech. Ve filmu se začal objevovat až po roce 1930, kdy němý film byl nahrazen zvukovým. A hned v prvních snímcích prokázal Haas především komediální talent. Jeho povaha rozverného bonvivána ho předurčovala k rolím milovníků, on sám ale upřednostňoval role tragické nebo tragikomické.

Jeho popularita stoupala rychle a brzy se stal jedním z nejoblíbenějších herců. Hrál ve filmech Muži v offsidu, Načeradec, Král kibiců, legendárními se staly komedie Život je pes, Mazlíček, Ať žije nebožtík, Jedenácté přikázání či Mravnost nade vše. V roce 1937 pak exceloval v Čapkově hře Bílá nemoc. Doktor Galén byl zřejmě jeho nejvýznamnější role.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.