Články odjinud

Legenda prvorepublikového filmu Haas: Milovník žen a kokainu uspěl za mořem, ale táhlo ho to domů

Legenda prvorepublikového filmu Haas: Milovník žen a kokainu uspěl za mořem, ale táhlo ho to domů

Patřil k nejpopulárnějším hercům první republiky. Hugo Haas měl talent, charizma a ženy ho milovaly. A on je. Pohádkový život však nelítostně přeťal nacismus. Haas kvůli židovskému původu musel musel emigrovat a domů už se vrátil jen jednou. Zemřel ve Vídni v prosinci 1968.
Hugo se narodil v roce 1901 ruské šlechtičně židovského původu, což později velmi poznamenalo jeho život. V žilách mu proudila umělecká krev, stejně jako jeho staršímu bratrovi, ze kterého se později stal hudební skladatel. I Hugo studoval na konzervatoři zpěv, ovšem tehdy mu Leoš Janáček poradil, aby místo zpívání raději hrál. Byla to dobrá rada.

Po ukončení studia v roce 1920 dostal angažmá v divadle v Brně, pak hrál v ostravském divadle a od roku 1924 už byl v Praze v Divadle Komedie. V tomtéž roce pak dostal nabídku do Divadla na Vinohradech. Ve filmu se začal objevovat až po roce 1930, kdy němý film byl nahrazen zvukovým. A hned v prvních snímcích prokázal Haas především komediální talent. Jeho povaha rozverného bonvivána ho předurčovala k rolím milovníků, on sám ale upřednostňoval role tragické nebo tragikomické.

Jeho popularita stoupala rychle a brzy se stal jedním z nejoblíbenějších herců. Hrál ve filmech Muži v offsidu, Načeradec, Král kibiců, legendárními se staly komedie Život je pes, Mazlíček, Ať žije nebožtík, Jedenácté přikázání či Mravnost nade vše. V roce 1937 pak exceloval v Čapkově hře Bílá nemoc. Doktor Galén byl zřejmě jeho nejvýznamnější role.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.