Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lékař původem z Polska žije v USA už 40 let. Teď mu hrozí deportace do země, kterou vůbec nezná

Lékař původem z Polska žije v USA už 40 let. Teď mu hrozí deportace do země, kterou vůbec nezná

Lukasz Niec z michiganského města Kalamazoo se dostal do Spojených států před 40 lety. Byly mu tehdy teprve tři roky. Teď se o něj ale bojí nejen jeho rodina, ale i přátelé. Před pár dny si pro muže přišli agenti z imigračního oddělení a bez zjevného důvodu ho zadrželi. Blízcí se obávají, že ho čeká deportace.

Podle jeho manželky sice Lukasz není občanem USA, ale má takzvanou zelenou kartu. „Potřebujeme ho doma, cítíme se bez něj osamělí,“ přiznala Rachelle. „Lukasz mi hned po zadržení volal.“ Podle serveru CBS ho imigrační zadrželo minulý týden. Důvod zřejmý není.

Lukasz, kterého vnímá jeho okolí jako milujícího manžela, otce a uznávaného lékaře, by mohl čelit deportaci. „Může být deportován zpět do Polska. Do země, o které nic neví. Nemá tam ani rodinu,“ řekla médiím Lakaszova sestra Iwona.

Ta se zároveň domnívá, že má jeho současné zadržení souvislost s přestupkem, který její bratr spáchal už v roce 1992. Tedy v době, kdy mu bylo 17 let. Tehdy ale podle všeho celá rodina věřila tomu, že by tento fakt neměl být důvodem k deportaci. „Lukasz je člověk, kterého zdejší komunita potřebuje. Neměl by být ve vězení.“

„Vede lékařský tým. Je to jeden z našich nejlepších lidí a můžete se na něj spolehnout,“ řekl jeho kolega Akl. Několik jeho kolegů dokonce poslalo na jeho podporu dopis adresovaný soudci, který se podobnými případy zabývá.

„Zdá se, že jsme každý den svědky toho, jak jsou nevinní lidé odtrhováni od svých rodin. A to jen kvůli nejasným imigračním zákonům a matoucímu systému,“ řekl Dr. Michael Raphelson.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1