Lékaři zachránili vážně zraněnou ruku sto let starou metodou. Zašili ji do břicha

Info.cz, ekb

24. 08. 2017 • 17:24

Když Anthony Seward nechal při čištění strojů v továrně na výrobu textilu ruku v průmyslovém madlu, myslel si, že o ni přišel. Obří stroj mu totiž čtyři prsty kompletně rozdrtil. Běžný začátek pracovní směny se tak proměnil v noční můru. Letecká záchranka ho okamžitě dopravila do nemocnice, kde byli i lékaři zprvu bezradní. Rozhodli se proto použít víc než sto let starou techniku, ke které lékaři obvykle sáhnou v provizorních válečných podmínkách. Zachránili ho tak ale před amputací.

Lékaři muže operovali za pomoci techniky používané nejméně od roku 1900 například během druhé světové války nebo války v Afghánistánu. Pacientovi z britského města Davon vytvořili kapsu v břiše, do které mu ruku na tři týdny zašili. Během této doby se kůže na ruce, která stále krvácela, začala pomalu uzdravovat.

„Obvykle existují sofistikovanější způsoby transplantace tkáně, ale zranění pana Sewarda bylo tak vážné, že bylo rozhodnuto udělat to tímto způsobem,“ vysvětluje chirurg James Henderson z nemocnice v Bristolu, který měl operaci na starost.

Anthony Seward má za sebou dvě další operace, díky kterým se od sebe prsty oddělily, aby s nimi mohl hýbat. „Nedokážu jim dostatečně poděkovat,“ říká dnes Anthony, který před rokem málem přišel o ruku.

Do původní podoby se však lékařům už ruku vrátit nepodaří a Anthony navíc přišel i o práci hasiče. Zároveň musí dvakrát týdně jezdit do nemocnice v Bristolu a možnost amputace stále není vyloučená. Jeho případ začaly vyšetřovat i úřady pro bezpečnost práce. Pochybení připustila i samotná továrna Heatcoat Fabrics. Firma už za prohřešek dostala pokutu ve výši 300 tisíc liber. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

SDÍLET