Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lesk a bída Facebooku. Někteří zaměstnanci mají šesticiferný šek, jiní nemají na bydlení

Lesk a bída Facebooku. Někteří zaměstnanci mají šesticiferný šek, jiní nemají na bydlení

Pro jedny sen, pro druhé však noční můra. Zaměstnání u Facebooku, technologické firmy s tržní hodnotou 500 miliard dolarů, pro mnoho lidí není vůbec procházka růžovým sadem. Mnoho zaměstnanců, kteří se na denním chodu firmy přímo podílejí, totiž na vlastní kůži pociťuje rozevírající se nůžky mezi minimální mzdou, kterou dostávají a vysokými finančními nároky oblasti Palo Alto u San Jose - sídla firmy. 

Facebook nejsou jen softwaroví inženýři, géniové sociálních zákoutí a přátelé Marka Zuckerberga. Na denním chodu firmy se podílejí i desítky profesí, na něž lesk společnosti téměř nedopadá. Na pozicích strážných, správců, mechaniků či dokonce kadeřníků pracují externí. Jenže zatímco technické profese vývojářů hřejí v kapse šesticiferné šeky, tito kontraktoři se často musejí spokojit s tak málem, že si ani nemohou dovolit vlastní bydlení, tvrdí deník Guardian.

To je třeba případ údržbářky Parshy, která bydlí se svým psem. Nikoliv však ve skromné garsonce v docházkové vzdálenosti, ale na parkovišti v osobním automobilu. I přesto, že si Parsha vydělá více než minimálních 15 dolarů na hodinu, které se Facebook zavázal svým zaměstnancům platit, si stále nemůže vlastní bydlení dovolit.

„Jednopokojový byt zde v oblasti stojí alespoň 1800 dolarů za měsíc, to je celá moje výplata,“ krčí Parsha rameny. Pokud by si místo na spaní, které by nemělo čtyři kola pronajala, už by jí nezbylo na splátky dvou kreditních karet a studentské půjčky, nehledě na další běžné náklady.

Třicetiletý strážný Jiovanny Martinez je na tom lépe – může si dovolit třípokojový dům. K ideálu však má daleko - bydlí tam s ním totiž další čtyři dospělí a celkem čtyři děti. Aby byl schopný vše zaplatit, pracuje Jiovanny kromě svého facebookového úvazku i jako řidič alternativní taxislužby Lyft a o víkendech si ještě bere směny jako ranger v přírodním parku. „Pracujete pro společnost, která vydělává tolik peněz a oni vás nezaplatí ani do té míry, abyste si mohli dovolit vlastní byt,“ mračí se zaměstnanec.

Problém však není jenom ve Facebooku a jeho platové politice. Našponovaný růst nemovitostí v okolí San Francisca a San José je objektivně jedním z důvodů, proč má Kalifornie největší míru chudoby v zemi. Vždyť průměrná cena jednopokojového bytu v San José se vyšplhala na 2378 dolarů, ukázala nedávná studie.

I přesto by však společnost mohla svým nejhůře placeným zaměstnancům jejich úděl alespoň ulehčit. „Ti, kteří vydělávají nejvíce, mají služby v areálu firmy zdarma – od posilovny a čistírny oblečení přes kadeřníka až po zubaře,“ vysvětluje správkyně areálu Maria Gonzálesová. „Je to ironické, oni vydělávají nejvíce a mají tyto služby zdarma, ale my nejchudší si vždycky odneseme účet k proplacení,“ uzavírá.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744