Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Letecký „Uber“ není daleká budoucnost. Z Londýna do Francie se soukromým letadlem dostanete za rekordně nízké ceny

Letecký „Uber“ není daleká budoucnost. Z Londýna do Francie se soukromým letadlem dostanete za rekordně nízké ceny

Z Londýna do francouzského Le Touquet, soukromým letadlem a jen za 1700 korun. Nebo z Cannes na prosluněnou Mallorku za necelé 4 tisícovky. Vypadá to možná až moc dobře, než aby to byla pravda, ale skutečně to jde. Nová aplikace, která funguje podobně jako třeba Uber, už je v provozu. 

Nová aplikace s názvem Wingly spojuje piloty s potenciálními cestujícími. Pilot jen jednoduše zadá, kam se plánuje se svým malým letadlem vydat, zveřejní počet volných míst a cenu, která je navíc zpravidla velmi příznivá.

Pokud se cestovatel rozhodne některou z nabídek využít, stačí si pak let zarezervovat a přijít na konkrétní letiště.

V současnosti je možné využít například cestu z rakouského Linzu do chorvatského rezortu Mali Lošinj, cena jedné „letenky“ se pohybuje okolo 5 tisíc korun. Let z Mnichova do Salzburku přijde cestující přibližně na 1200 korun. Podle serveru DailyMail je výhodné létat i po Británii, v moha případech totiž let vyjde levněji než cesta vlakem.

V současnosti je možné si vybrat asi z 3000 letů po celé Evropě, na nedlouho by ale mohla přibýt možnost zaletět si i do Karibiku. Pokud si cestující přesto nevybere žádnou z možností, díky aplikaci může trasu navrhnout sám. Pokud nějakého pilota zaujme, mohou se spolu domluvit.

Všichni piloti musejí disponovat platnou licencí, jako kontrolní mechanismus ale slouží především hodnocení samotných cestujících. Pokud se pod profilem některého z pilotů objeví až přespříliš negativních komentářů, mohou být požádání, aby aplikaci opustili. Dosud se ale žádný takový případ nevyskytl.