Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Letíte do Dubaje a fandíte Barceloně? Můžou vás zavřít až na několik let

Letíte do Dubaje a fandíte Barceloně? Můžou vás zavřít až na několik let

Blokáda Kataru více než desítkou převážně arabských zemí, k níž došlo tento týden, má další „oběť“. Jsou jí fanoušci katalánského klubu FC Barcelona, kteří se pohybují ve Spojených arabských emirátech. Pokud si na sebe obléknou dres například Lionela Messioho nebo Neymara, který má na sobě logo katarských aerolinek, riskují vysokou pokutu nebo dokonce několik let ve vězení. 

Kdo byl někdy v Dubaji, nejlidnatějším městě Spojených arabských emirátů, nebo v hlavním městě této země Abú Zabí, tak potvrdí, že narazit v ulicích na fanouška španělského fotbalového klubu FC Barcelona není nic neobvyklého. Pozná se například podle typických pruhovaných červenomodrých dresů. Pokud si je ale na sebe oblékne v těchto dnech, riskuje vysokou pokutu, nebo dokonce několik let ve vězení.

Může za to blokáda Kataru, ke které v tomto týdnu přistoupila více než desítka převážně arabských zemí. Důvodem bylo obvinění, že Katar podporuje teroristická hnutí.

Španělská FC Barcelona sice v loňském roce ukončila sedmiletou sponzorskou smlouvu s katarskými aerolinkami Qatar Airways, na dresech, které vlastní její fanoušci, jsou ale pořád jejich loga. Značka nového sponzora, kterým má být japonská společnost Rakuten, se na oblečení fotbalistů objeví až v nové sezóně.

Podle informací zahraničních médií fanoušci fenomenálního argentinského fotbalisty Lionela Messiho nebo Brazilce Neymara, kteří si na sebe oblečou starší verze dresu s logem katarských aerolinek, riskují až patnáct let ve vězení, nebo pokutu, jejíž nejnižší hranice se pohybuje v přepočtu kolem 120 tisíc eur. Krok okamžitě odsoudili fanoušci prominentního klubu.

Katar veškerá obvinění blízkovýchodních zemí odmítá s tím, že pomáhá snižovat hrozbu terorismu podporou skupin, které bojují s chudobou a požadují politické reformy. Podle některých analytiků se zemím Perského zálivu nelíbí asertivní a otevřená politika Kataru, včetně styků s šíitským Íránem, jehož sunnitská Saúdská Arábie považuje za hlavního rivala v regionu. Letos na jaře Katar zrušil moratorium na těžbu v obřím nalezišti zemního plynu v Perském zálivu, které leží v jeho a íránských teritoriálních vodách.

Země vůči Kataru zavedly také blokádu námořní a letecké dopravy a uzavřely katarské pozemní hranice, což bude mít vliv na zásobování obyvatelstva. Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání dnes označil blokádu za porušení mezinárodního práva.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1