Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Letíte za teplem? Toto je 20 nejbezpečnějších aerolinek na světě

Letíte za teplem? Toto je 20 nejbezpečnějších aerolinek na světě

Létání je pro mnohé vysoce stresující záležitost. Už se vidíte s koktejlem na pláži, představa dopravní zácpy cestou na letiště, strachu při vzletu a následné turbulence vás ale hodně rychle vrátí na zem. Uklidnit vás přesto může myšlenka, že jste si vybrali leteckou společnost, která patří mezi nejbezpečnější aerolinky na světě.

Srovnání přináší internetové stránky AirlineRatings.com, které zhodnotily celkem 425 leteckých společností. Už čtvrtý rok v řadě je za nejbezpečnější aerolinku považován australský dopravce Qantas.

Společnost Qantas, která je na trhu už 96 let, je „nejstarší, nepřetržitě působící leteckou společností“. Podle stránek AirlineRatings zároveň razí cestu v oblasti navigačních systémů nebo zapisovače leteckých údajů, který sleduje letadlo i výkonnost posádky.

Kromě společnosti Qantas AirlineRatings sestavil seznam dalších 20 nejbezpečnějších aerolinek. Řadí je podle abecedy a patří mezi ně: Air New Zealand, Alaska Airlines, All Nippon Airways, British Airways, Cathay Pacific Airways, Delta Air Lines, Etihad Airways, EVA Air, Finnair, Hawaiian Airlines, Japan Airlines, KLM, Lufthansa, Scandinavian Airline System, Singapore Airlines, Swiss, United Airlines, Virgin Atlantic and Virgin Australia.

Ne všichni si však mohou dovolit létat s nejprestižnějšími leteckými společnosti. Na stránkách AirlineRatings proto najdete i seznam deseti cenově dostupnějších aerolinek, mezi kterými je: Aer Lingus, Flybe, HK Express, Jetblue, Jetstar Australia, Jetstar Asia, Thomas Cook, Virgin America, Vueling and Westjet.

Pokud jste zde svou leteckou společnost nenašli, nezoufejte. I přes řadu vysoce medializovaných katastrof letecké nehody v posledních dvou desetiletích stále klesají a letecká doprava je považovaná za velmi bezpečnou. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1