Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Letní čas už klepe na dveře. Zde je 5 důvodů, proč by se mělo posunování ručiček zrušit

Letní čas už klepe na dveře. Zde je 5 důvodů, proč by se mělo posunování ručiček zrušit

Dnes v noci začíná platit letní čas. Přesně ve dvě hodiny ráno si lidé budou muset posunout ručičky na hodinkách o 60 minut dopředu, a noc se tak o hodinu zkrátí. Zatímco někteří lidé změnu zimního času na letní nijak zvlášť nepocítí, jiní se jí bojí jako čert kříže. Přečtete si pět důvodů, proč je každoroční posunování ručiček přežitek, který by se měl zrušit.

1. Změna času úspory energie nepřináší

Hlavním důvodem zavedení letního času byly energetické úspory během světových válek. V dnešní době jsou ale tyto úspory zcela zanedbatelné. Jak tvrdí výpočty analytika České spořitelny Michala Skořepy roční úspora elektřiny odpovídá asi 30 milionům korun, což představuje ani ne tisícinu procenta hrubého domácího produktu země.

2. Škodí to lidskému zdraví

Podle řady odborníků změna času pro lidský organismus znamená velkou zátěž. Nejedna studie potvrdila, že jarní posunutí ručiček přináší narušení chronobiologických rytmů, které vedou ke zhoršení kvality spánku, bolestem hlavy, malátnosti a samozřejmě také k únavě. Výzkum zveřejněný v roce 2008 v magazínu The New England Journal of Medicine navíc dokazuje, že během prvních tří týdnů po posunu času na letní vzrůstá počet srdečních záchvatů o šest až deset procent.

3. Změna času může narušit lidskou psychiku

Kromě fyzického stavu se může vlivem posunu času zhoršit i stav duševní. Změna času tak může vést ke stresu a podle australské studie z roku 2008, kterou zveřejnil magazín Sleep and Biological Rhythms, může vést i k zvýšenému výskytu sebevražd. Vědci, kteří sledovali počty sebevražd od roku 1971 až do roku 2001, odhalili, že jejich počty navyšují vždy v prvních týdnech po změně času. Spíš než ženy jsou podle studie ohroženi muži, a především pak lidé trpící depresemi.

4. Posun času způsobuje komplikace v dopravě

Kdo posun času zaručeně každý rok odnese, jsou lidé na cestách. A jinak tomu nebude ani letos. Kvůli změně zimního času na letní se v noci ze soboty na neděli o hodinu opozdí 15 dálkových vlaků Českých drah a společnosti RegioJet. Některé studie navíc ukazují, že po změně času na letní stoupá počet automobilových havárií o osm až jedenáct procent.

5. Utratíme víc za pohonné hmoty

Posun času má sice šetřit energii, spotřeba pohonných hmot však stoupá. Čím to je? Lidé jezdí auty až do večerních hodin, protože je déle světlo. Přes veškeré argumenty změna času ve většině evropských zemí stále trvá a její zrušení se v nejbližších letech rozhodně nečeká. Česká vláda totiž na podzim schválila nařízení, podle kterého se bude letní čas zavádět přinejmenším do roku 2021.