Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé, kteří málo spí, přijdou o přátele, varují vědci

Lidé, kteří málo spí, přijdou o přátele, varují vědci

Kdo málo spí, ten má také méně přátel. Alespoň to zjistili švédští psychologové, kteří objevili souvislost mezi tím, jak moc člověk vypadá nevyspale a nakolik je sympatický pro své okolí. Dlouhodobý nedostatek spánku podle nich může značně ovlivnit kvalitu sociálního života nespavce.

Sinalý obličej, viditelnější vrásky a krví podlité oči jsou typickým znakem člověka, který buď prohýřil noc, nebo nemohl dlouho zabrat. Švédští vědci nyní zjistili, že kromě bolesti hlavy a únavy může nedostatek spánku způsobit i problémy se seznamováním.

Celý výzkum švédských expertů spočíval v tom, že vyfotografovali 25 lidí po dvou dnech dostatečného spánku a následně po dvou dnech, kdy spali v noci jen čtyři hodiny. Obrázky pak ukázali 122 nezávislým hodnotitelům, kteří měli určit, která ze dvou podob dobrovolníků je jim sympatičtější a proč.

Ukázalo se, že nespavost nijak neovlivňuje dojem důvěryhodnosti. Tu prý měli testovaní podle hodnotitelů stejnou na obou verzích fotografií. Ospalá verze dobrovolníků se ale lidem zdála méně zdravá, méně atraktivní a měli až o třetinu menší chuť se s těmito lidmi seznamovat.

„Pokud někdo nevypadá zdravě, máme tendenci se mu vyhýbat,“ potvrzuje jedna z výzkumnic Tina Sundelinová pro web The Guardian. Za nedostatek kontaktů pak nemůže pouze nezdravý vzhled, ale i povaha člověka, kterou probdělá noc může dramaticky změnit.

Nevyspalí lidé bývají totiž méně optimističtí i empatičtí. Často mohou mít i problémy s různými drobnými nehodami a nedokáží projevovat emoce. I to jsou faktory, kvůli kterým se jim okolí vyhýbá. Dlouhodobý nedostatek spánku pak může významně ovlivnit sociální život i množství přátel toho, kdo vstává každý den unavený. Zavřít se někam do klidu a s nikým nekomunikovat je ale paradoxně často největší přání těch, kterým se v noci nedaří zamhouřit oči.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1