„Lidé se k němu chovali hrozně. Mých pacientů se to dotklo.“ Prostřeno s podivínem očima psycholožky | info.cz

Články odjinud

„Lidé se k němu chovali hrozně. Mých pacientů se to dotklo.“ Prostřeno s podivínem očima psycholožky

Pořad Prostřeno! tento týden vyvolal nebývalé pozdvižení. K televizním obrazovkám diváky připoutal 28 letý Karel Ondrka s Tourettovým syndromem, kvůli kterému nekontrolovaně vykřikuje sprostá slova, a po odvysílání pořadu plného vulgarismů televizi Prima hrozí pokuta od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Zatímco se ale pozornost upíná na „sprostého“ Karla, psycholožku a odbornici na Touretteův syndrom zaujalo chování jeho spolustolovníků, kteří ho nazvali magorem a jednali s ním s velkým despektem. „Na pacienty, kteří trpí stejnou chorobou, to působilo hrozně,“ řekla pro INFO.cz s tím, že se jí na základě pořadu ozvalo hodně lidí.

„Já se na tento pořad normálně nedívám. Dostala jsem ale v úterý mail od jedné mé pacientky, abych se na Prostřeno! podívala, že je tam chlapec, který má Touretteův syndrom a že se k němu ostatní chovají hrozně. Druhý den jsem se na to tedy podívala a byla jsem zděšená,“ řekla dnes redakci vedoucí psychologické poradny pro Touretteův syndrom z Institutu neuropsychiatrické péče Miroslava Bendová.

Pacientka, která na pořad lékařku upozornila, však nebyla jediná. Psycholožce se ozvala celá řada lidí, kteří chování Karlových soupeřů nedokázali pochopit. „Na pacienty, kteří trpí stejnou chorobou, to působilo hrozně. Spousta lidí telefonovalo, že se jich velmi dotklo, s jakým despektem se k němu v pořadu chovají a jak o něm mluví. Například jak o panu Karlovi jeho spolustolovník řekl, že je to magor a patří do blázince,“ popisuje reakce pacientů, kteří žijí se stejným syndromem.

Po odvysílání dílu, kde ostatním kuchtíkům vařil právě Karel Ondrka, se v médiích a na sociálních sítích spekulovat, že si ho televize najala jako herce a Touretteovým syndromem netrpí. To ale psycholožka odmítá.

„Určitě to není herec. Je to kluk, který Touretteův syndrom rozhodně má, protože takhle by to asi nikdo nezahrál,“ tvrdí. „Tato nemoc znamená naprosto nekontrolované a nekoordinované tiky. Je to neurologickopsychiatrické onemocnění v mozku, kdy dochází k tenzi a pokud se napětí nahromadí, tak ten člověk musí tik udělat, ať chce nebo ne,“ vysvětluje Bendová.

Právě s tím se během natáčení musel poprat i Karel. Jak řekl ve včerejším rozhovoru pro INFO.cz, v klidovém stavu se projevy nemoci dají lépe kontrolovat. Stres před kamerami ale vzal za své. „Ani v pořadu Prostřeno! jsem ze začátku frekvenci projevů neměl tak častou, což je z obrazovky znát. Jak se ale situace stupňovala a eskalovala a kamery běžely neustále, nedalo se tomu nijak zabránit. Televize pak použila hlavně záběry, kde sprostě nadávám.“

V souvislosti s pořadem se začala objevovat kritika na účet Primy, podle které si vystoupením takto nemocného člověka televize jen snaží nahnat sledovanost diváků. Podle Bendové je ale dobře, že 28letý střihač Karel, který o sobě tvrdí, že je také IT expert, do pořadu šel.

„Zaplaťpánbůh, že dokáže před tou kamerou vystoupit a že se nestydí, protože je spousta pacientů, kteří se uzavírají doma nebo sami do sebe. Jsou v takzvané sociální izolaci a mezi lidi radši vůbec nechodí, protože se jich lidé vyptávají a děti ve škole dokonce šikanují,“ řekla pro INFO.cz s tím, že by ho za to jako svého pacienta pochválila.

„Ta nemoc nemá co dělat s jejich inteligencí a mozkovou kapacitou. Lidé s Touretteovým syndromem jsou schopní bez problémů vystudovat vysokou školu a uplatnit se ve společnosti, ale bohužel mají tento handicap, který je viditelný. To ale neznamená, že je někam zavřeme a nebudou moct veřejně vystupovat,“ dodává psycholožka.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud