Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé se na ulici zděšeně dívají na dvouletou holčičku. Trpí přitom nemocí, kterou můžete mít také

Lidé se na ulici zděšeně dívají na dvouletou holčičku. Trpí přitom nemocí, kterou můžete mít také

Maisie Buchanan (2) od čtyř měsíců trpí lupénkou. Kvůli vážnému průběhu nemoci se její kůže zbarvila do červené barvy. Lidé na ulici se na malou holčičku zděšeně dívají a jejích rodičů se ptají, zdali nemá nakažlivou nemoc.

Maisie Buchanan byla pouhé čtyři měsíce stará, když jí diagnostikovali lupénku. Kvůli nemoci strávila šest měsíců v nemocnici. „Do pěti měsíců byl její obličej červený. Její kůže byla všude jinde krásná, ale její tvář byla rudá a podrážděná,“ řekla DailyMailu Lesley. „Vzali jsme ji k doktorovi a on jí předepsal nějaké krémy se steroidy, ale zhoršilo se to a na jejím těle se začalo objevovat víc skvrn. Mysleli si, že to je ekzém,“ řekla o začátcích nemoci. „Když jí bylo sedm měsíců, bylo to všude po jejím těle. Byla skvrnitá, červená a vločkovitá. Její kůže měla barvu jako humr,“ dodala.

V současné době je její stav pod kontrolou a to díky injekcím, která dostává každý týden. Její rodiče Lesley Buchanan (35) a Alistair Buchanan (36) jí musí několikrát denně mazat speciálním krémem. Na ulici se na holčičku vyděšeně dívají, vyhýbají se jí nebo se ptají, co jí je a zdali není její nemoc nakažlivá. „Ptají se mě: Co s ní je?“ jako bych byla špatný rodič. Vždy odpovídám: Není s ní nic špatného, je šťastná roztomilá malá holčička s kožním onemocněním. Jiní se mě ptají, jestli jsem ji nenechala příliš dlouho na sluníčku nebo jí nezapomněla dát klobouček,“ řekla Lesley a dodala: „Opravdu to bolí, že lidé si tohle myslí, je to jako by mi zabodli nůž do srdce.“

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232