Lidstvu hrozí katastrofa. Globální oteplování probouzí k životu smrtící bakterie | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidstvu hrozí katastrofa. Globální oteplování probouzí k životu smrtící bakterie

Lidstvu hrozí katastrofa. Globální oteplování probouzí k životu smrtící bakterie

Co by se  stalo, kdybychom byli vystaveni smrtelným bakteriím, se kterými se člověk nesetkal tisíce let? Už brzy bychom to mohli zjistit. Kvůli globálnímu oteplování taje věčně zmrzlá půda, z níž mohou unikat pro nebezpečné látky. 

V srpnu 2016 zemřel dvanáctiletý chlapec a nejméně 20 lidí se nakazilo antraxem. Neštěstí se odehrálo v sibiřské tundře. Podle všeho za výskyt smrtící bakterie může infikovaný sob, který zemřel před více než 75 lety a jeho tělo zůstalo uvězněné v ledu zvaném permafrost. Tam zůstal až do roku 2016, kdy přišlo nezvykle teplé léto a permafrost roztál. Z těla soba se uvolnila do půdy a vody bakterie, která ji zamořila. Infikovalo se na 2 tisíce sobů a několik lidí.

Takových případů může přibývat. Zmrzlý permafrost je místem, kde mohou přežívat mikroorganismy miliony let. Vědci například našli na Sibiři v pohřbených masových hrobech netknuté viry španělské chřipky z roku 1918. Je pravděpodobné, že jsou tam pohřbeny i původci pravých neštovic a dýmějového moru.

V devadesátých letech 19. století ztratilo malé město na Sibiři 40 procent populace. Těla byla pohřbena na březích řeky Kolyma. O 120 let později tání permafrostu urychlilo erozi břehů. Vědci začali testovat vzorky těl a našli DNA viru.

V roce 2005 se podařilo vědcům oživit bakterie skryté v ledu na Aljašce staré 32 tisíc let. Žádné bakterie nemohou tak dlouhou dobu v ledu přečkat, ale antrax tvoří silné spory a může přežít více než jedno století. Stejně tak to dokáže bakterie tetanu a Clostridium botulinum, která způsobuje botulismus tedy vážné ochrnutí svalů.

Hrozbu představuje také tání ledů v Severním ledovém oceánu, což umožňuje snazší přístup k severnímu pobřeží Sibiře. Těžba zlata a nerostů se tak sice stává mnohem ziskovější, ale zásahy člověka mohou způsobit doslova katastrofu. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.