Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Londýnská policie nezvládá řešit sexuální přečiny na dětech. Příliš dlouho je nechává u tyranů

Londýnská policie nezvládá řešit sexuální přečiny na dětech. Příliš dlouho je nechává u tyranů

Vyšetřování až 90 procent případů, které se týkají sexuálního násilí na dětech, je podle vedení londýnské policie nedostatečné. Policejní sbor chce neutěšenou situace napravit, uznává ale, že zlepšení práce ve všech potřebných aspektech bude trvat dlouho. 

Vyšetřovatelé podle serveru Independent uvedli, že z 214 případů, které se týkali ochrany dětí, bylo 191 z nich řešeno nedostatečně. Inspektor Metropolitní policie Matt Parr uvedl, že se v rámci Scotland Yardu musí provést drastické změny, které povedou k lepším výsledkům. „Zaměstnanci pracují ve stále složitějším prostředí a vyšetřují případy, které jsou zřídka kdy jednoduché,“ dodal Parr.

Tímto tématem se policie začala zabývat poté, co statistiky zaznamenaly rekordní počet sexuálních trestných činů páchaných na dětech. Národní společnost pro prevenci týrání dětí uvedla, že za nárůstem stojí i jiný způsob zaznamenávání trestných činů, na druhé straně ale varuje před trestnou činností, která se odehrává na internetu.

Příkladem, kdy se londýnská policie nezachovala tak, jak by měla, je například i kauza sedmnáctileté dívky, která nahlásila znásilnění několika muži, kteří jí ještě před tím přinutili vypít alkohol. Vyšetřování ale nebylo dostatečné a informace, které z něj i vyplynuly, se nedostaly tak, kam měly.

Dalším prohřeškem metropolitních vyšetřovatelů bylo i prodlení u případu třináctileté dívky, která poslala svoji polonahou fotku o rok mladšímu chlapci, ten ji ale následně začal vydírat s tím, že pokud mu nepošle více obrázků, vyvěsí původní fotku na internet. Dívka na pomoc čekala 11 dní.

V únoru loňského roku se zase sedmiletý chlapec svěřil svým učitelům, že ho týrají rodiče, policie ale toto podezření zřejmě vůbec neřešila. Vyšetřování se rozběhlo až ve chvíli, kdy matka dítě znovu napadla.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1