Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Luxusní rakve, skleněné hroby i extravagantní urny. Po deseti letech se konal veletrh pohřebnictví

Luxusní rakve, skleněné hroby i extravagantní urny. Po deseti letech se konal veletrh pohřebnictví

Na výstavišti v Lysé nad Labem se uskutečnil veletrh pohřebnictví a důstojného umírání Poslední cesta. Akce představila návštěvníkům témata spojená se smrtí a umíráním, ve výstavní hale byly k vidění luxusní rakve, skleněné hroby, pohřební vozy ale i moderní urny. 

Návštěvníci mohli získat například informace o hospicové péči. „Jsou tu i jednotlivé církevní organizace, které vysvětlí našim návštěvníkům to, jakým způsobem oni nakládají nejen s lidskými ostatky při pohřbech, ale právě i s tím doprovázením při umírání," řekl  ředitel výstaviště v Lysé nad Labem Ondřej Matouš.

Termín veletrhu byl zvolen na období Dušiček, které byly 2. listopadu. Zároveň ale měli vystavovatelé podle Matouše podmínku, aby se akce konala až po tomto datu, kdy opadne hlavní nápor práce pohřebním ústavům.

Na veletrhu se veřejnosti poprvé prezentovala třeba nová celodřevěná urna, která se může stát vhodným doplňkem v bytě. V blízké době bude uvedena na trh, její cena se bude pohybovat kolem 6 500 korun, cena klasické urny je často v řádech stokorun. Podle pracovnice firmy Parteo, která urnu veřejnosti představuje, je možné schránku pro popel zesnulého vyrobit z libovolného dřeva.

Uprostřed haly stála symbolická smuteční kolona, která ukazuje vývoj transportu rakví z místa na místo, od ručního přemisťování přes kočár až po moderní luxusní pohřební vůz. Ve výstavní hale návštěvníci viděli také pohřební pomůcky, ukázky kamenictví, výrobců rakví nebo výrobce skleněných hrobů. Na skleněné hroby je možné speciální metodou natisknout libovolné texty a fotografie.

Podle Matouše jde o jediný podobný veletrh v České republice. Zatím poslední veletrh pohřebnictví se konal v roce 2007 v Brně.

Součástí akce je i doprovodný program, který tvořily přednášky na téma smrti. Lidé se tak například dozvědí, jak děti prožívají smrt blízkého člověka a jak jim pomoci, k dispozici budou informace o právu, dědictví a závěti a bude představena činnost koronera v České republice.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744