Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macronova manželka pobouřila OSN. Vzala si prý příliš krátkou sukni

Macronova manželka pobouřila OSN. Vzala si prý příliš krátkou sukni

Řadu reakcí vyvolalo oblečení, ve kterém se francouzská první dáma Brigitte Macronová nechala vidět během Valného shromáždění OSN. V komentářích světového tisku či na internetu se objevují výrazy jako "příliš krátké" či "vulgární", napsal francouzský list Le Figaro.

Po Melanii Trumpové a jejích neladících lodičkách se tak do ohniska kritiky mediální módní policie dostala manželka francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, kterého 18. září doprovodila na zasedání VS OSN. A její volba úborů se stala předmětem značného počtu komentářů.

Ve středu 20. září francouzská první dáma večeřela s Melanií Trumpovou a dalšími manželkami nejvyšších představitelů účastnících se zasedání VS OSN. S Brigitte Macronovou se také setkala nejmladší držitelka Nobelovy ceny za mír, Pákistánka Malala Júsufzaiová, aby spolu "probraly vzdělání pro dívky a způsoby, jak může Francie pomoci", uvedla Malala.

Brigitte Macronová si na tuto příležitost oblékla černé šaty od Louise Vuittona, které jí končily nad koleny. Krátce řečeno, oblékla se ve stylu, na který si u ní Francouzi už zvykli - ale zahraniční tisk s ním patrně ještě obeznámený není.

Emmanuel Macron z tohoto setkání vložil na Twitter fotografii, kde vykukuje část stehna jeho sedící manželky. A smršť popuzených reakcí ve stylu: "Příliš krátké pro 64letou ženu!" na sebe nenechala dlouho čekat.

Den předtím si oblékla bílé šaty zdobené černou krajkou - opět od Louise Vuittona. A už ty byly na mezinárodní média příliš. Rumunský časopis Ok! v této souvislosti označil Brigitte Macronovou za "jednu z nejkontroverznějších prvních dam. Nejen kvůli značnému věkovému rozdílu mezi prezidentským párem, ale také proto, že její styl oblékání není pro 64letou ženu vhodný".

A zatímco s pobouřenými reakcemi nad "provokativními" šaty přispěchaly další sdělovací prostředky, rozebrala je psychoanalytička Sophie Cadalenová. "Společnost si neumí představit, že by žena v podobném postavení mohla být svůdná. Spíš ji chce vnímat jako mateřský typ, jako ženu, která je babičkou, a do této role se také pasuje."

Ovšem ne všechny komentáře byly jen negativní. Britský list The Observer napsal, že "velmi pařížské šaty první dámy byly pro New York dokonalou volbou".

Věk Brigitte Macronové tento jev zesiluje, ale pravdou je, že pod drobnohled pozornosti se dostává garderoba všech prvních dam, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu.

Předchozí americká první dáma Michelle Obamová si v červnu postěžovala, že její šaty byly rozebírány ze všech stran při každé příležitosti, kdy se objevila na veřejnosti - zatímco to, co měl na sobě její manžel, prošlo bez povšimnutí. "Mohl nosit osm let stejný smoking, a nikdo si toho nevšimnul," uvedla Obamová.

V dubnu napsala politoložka Frédérique Matontiová v listu Madame Figaro: "Prakticky žádná politička se nevyhne tomu, aby byla posuzována její podoba, oblečení, vlasy, strava a podobně." Před Brigitte Macronovou, která se do politiky dostala díky svému manželovi, je ještě dlouhá cesta, uzavřel list Le Figaro.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744