Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Manželství je přežitek. Britský pár se chce registrovat jako homosexuálové, zatím neúspěšně

Manželství je přežitek. Britský pár se chce registrovat jako homosexuálové, zatím neúspěšně

Britský heterosexuální pár, který se již několik let neúspěšně snaží domoci práva uzavřít registrované partnerství, dnes u odvolacího soudu utrpěl další porážku. Dvojice se nyní chce obrátit na nejvyšší soud, protože se cítí diskriminována nemožností žít jako registrovaní partneři, což je ze zákona vyhrazeno pro homosexuální páry, napsala agentura AP.

Rebecca Steinfeldová a Charles Keidan, kteří se označují za feministy, chtějí být zákonem oficiálně uznaný pár, svůj vztah ale odmítají zatížit manželstvím, neboť ho považují za patriarchální přívěsek se sexistickou minulostí. Proto se obrátili na soud, aby jim umožnil uzavřít registrované partnerství, do kterého od roku 2005 mohou v Británii vstupovat homosexuálové.

Loni v lednu vrchní soud jejich snažení odmítl s tím, že od roku 2014 i gayové a lesby mohou uzavírat normální sňatky, takže instituce registrovaného partnerství je v podstatě překonaná a pravděpodobně výhledově zanikne. Dvojice s rozsudkem nesouhlasila a obrátila se na odvolací soud, ten dnes ale původní verdikt podpořil.

Steinfeldovou a Keidana v jejich věci podporuje i část veřejnosti, pod příslušnou petici se podepsalo přes 72 000 lidí, poznamenal list The Guardian.

Protože Spojené království neumožňuje heterosexuálům uzavírat registrovaná partnerství, využívají některé páry ke vstupu do tohoto svazku ostrov Man, jehož správa to od loňského roku povoluje. Man není součástí Spojeného království, ale je britským závislým korunním územím.

Registrované partnerství v Británii poskytuje dvojicím prakticky stejná práva jako manželům, a to včetně rodičovské odpovědnosti k dítěti partnera. Odlišnosti jsou spíše v technických aspektech. Příkladem jsou důvody pro rozvod manželství, mezi které formálně patří sexuálně přenosné choroby či nevěra, v případě zrušení partnerství je ale zákon za důvody nepovažuje.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744