Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Matka dobrovolně nosila 10 dní mrtvé dítě. Nechtěla rodině zkazit dovolenou, málem vykrvácela

Matka dobrovolně nosila 10 dní mrtvé dítě. Nechtěla rodině zkazit dovolenou, málem vykrvácela

Málem vykrvácela. Debbie King, autorka dětské literatury, manželka X-factorové hvězdy Jonathana Ansella a matka dvou dětí, Sieny a Dextera, odletěla na rodinnou dovolenou i přesto, že lékaři v 10. týdnu těhotenství prohlásili její dítě za mrtvé.

„Nechtěla jsem zkazit dětem dovolenou,“ řekla Debbie King, matka dvou dětí, která se dobrovolně rozhodla nosit 10 dní mrtvé dítě. Byla v 10. týdnu těhotenství, když lékaři prohlásili její dítě za mrtvé!

Tři dny před odletem na rodinnou dovolenou, na Lanzarote, s manželem Jonathanem a jejich dětmi Sienou a Dextrem, si Debbie prošla potratem. Přesto se ale rozhodla odletět, jenom aby si děti dovolenou užily.

„Nasadila jsem statečný obličej. O těhotenství jsme do té doby neřekli nikomu. Byly tam ale těžké chvíle, byla jsem zdrcená a nechtěla jsem dětem nic říct. Před odletem jsem mluvila se svým gynekologem, který mi řekl, že je bezpečné počkat s operací, než se vrátím domů.“ vyjádřila se tak Debbie pro britský deník Mirror.

Proč málem vykrvácela? A jaké byly následky? Čtěte pokračování článku na Blesku.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1