Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mazlení na vlastní riziko. Aktivisté v Černobylu odchytávají radioaktivní psy

Mazlení na vlastní riziko. Aktivisté v Černobylu odchytávají radioaktivní psy

Oblast kolem černobylské jaderné elektrárny se hemží potomky domácích mazlíčků, které zde po havárii zanechali jejich majitelé. Nemají dostatek nezávadné vody ani jídla, teď jim svítá naděje, že by alespoň někteří z nich mohli najít nový domov, a to dokonce mimo nebezpečnou zónu. 

Když v roce 1986 došlo v černobylské jaderné elektrárně k explozi, jen málokdo si uměl představit, jak dalekosáhlé důsledky tato katastrofa způsobí. Lidé, kteří bydleli v nedalekém městě, museli své domovy opustit velmi rychle. V domnění, že se během několika málo dní vrátí zpátky, nechali ve svých domech a bytech i své domácí mazlíčky.

Do oblasti s extrémně vysokou radioaktivitou ale byli vysláni vojáci, kteří měli rozkaz volně pobíhající psy zastřelit. Někteří se krutému osudu vyhnuli, v oblasti kolem Černobylu se tak dnes pohybují stovky zvířat, k nimž se nikdo nehlásí. 

Bohužel se ale v oblasti, kde psi přežívají, musejí neustále potýkat s radioaktivitou. Oblast, kam mohou jen vyškolení pracovníci a turisté s povolením, je pod přísnou státní kontrolou. Scanlon, který o černobylských štěňatech natočil dokument, podle serveru Yahoo! tvrdí, že mu tamní úřady dokonce zakázaly se se zvířaty i mazlit. Důvodem je prý vysoká koncentrace radioaktivních částic v jejich srsti. Přesto se jim ale snaží zajistit péči, kterou potřebují.

Nezisková organizace Clean Futures Fund, která se zaměřuje na pomoc v oblastech průmyslových havárií, nyní představila pětiletý plán, během kterého hodlá psy a kočky postupně kastrovat. Zároveň spolu s ukrajinskými zvěrolékaři a dalšími dobrovolníky nabídne opuštěným zvířatům veterinární péči a zajistí jim dostatek jídla a vody.

Organizace Clean Futures Fund hodlá také průběžně měřit ozáření jednotlivých psů s tím, že by někteří mohli zónu kolem elektrárny opustit a dostali tak druhou šanci. To zatím ale kvůli radioaktivitě nejde. Podle spoluzakladatele organizace Hixsona by mazlení se s „radioaktivními“ psy nemělo být zdraví nebezpečné, přesto ale lidem doporučuje, aby se poté umyli. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744