„Měla jsem štěstí, že mě neznásilnil.“ Dívka se bouří proti vlezlému flirtování, které mužům prochází

Info.cz, abe

17. 08. 2017 • 00:01

Zná to snad každá žena, pokud se někdy vracela v noci sama domů. Stačí podezřelé pohledy v autobuse a následně kroky jen několik metrů za vámi osamělým místem. Přestože rodiče nabádají své dcery k obezřetnosti, někdy ani to nestačí, aby se žena nestala terčem nočního obtěžování nebo i útoku. Vtíravé oslovování už se stalo natolik normálním, že přestože ženy obtěžuje, nikdo ho nepovažuje za něco nepatřičného. Ohradila se proti němu ale jedna italská teenagerka, které vadí, že „nevinné“ ovšem nechtěné flirtování nikoho nepobuřuje. Dívčin příběh následně převzala největší italská média.

18letá Anita Fallaniová na facebooku popsala situaci, která se jí stala, když se jednou v noci vracela za setkání s kamarády. Neznámý muž se k ní přitočil, už když čekala na zastávce. Následoval ji i do tramvaje, kde s obtěžováním pokračoval, vystoupil na stejné zastávce a stále ji doprovázel. To, co bylo zpočátku otravné, začalo postupně Anitě nahánět strach.

„Jak se jmenuješ? Kam jdeš? Nechceš jít se mnou,“ ptal se jí dle BBC údajně stále dokola muž. Ačkoli ho ignorovala, on stále s naléháním nepřestával. Přestože bylo evidentní, že Anita se nechce seznamovat a muž ji obtěžuje, nikdo se jí nezastal. Možná i proto, že pouhé slovní otravování nikomu nepřišlo natolik vážné. Jak píše Anita, mohlo se ale stupňovat. Podobná situace mohla skončit i tragicky a Anita shrnula svůj strach v poznámce, ve které tvrdí, že je šťastná, že nebyla znásilněna.

Zároveň se podivuje nad tím, proč okolí nebere podobné slovní obtěžování vážně. Podobný pocit a radost z toho, že unikly znásilnění od vtíravého muže, prý denně zažívá mnoho žen a je smutné, že to berou v podstatě jako obvyklou součást života. „Proč bych se měla pokaždé bát, jestli se domů vrátím v pořádku? Nechápu, proč bych nemohla mít stejnou svobodu a klid jako muži," podivuje se dívka. 

„Můj příběh je podobný jako mnohé jiné osudy. Není ničím speciálním, ani výjimečným a to je právě špatné, protože to prostě považujeme za součást svých životů,“ popsala Anita ve statusu na facebooku. Ten sdílely tisíce lidí a její příběh se navíc objevil v největších italských denících La Repubblica a Corriere della Sera.

SDÍLET