Méně práce, stresu a větší efektivita. Novozélandská firma úspěšně otestovala čtyřdenní pracovní týden | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Méně práce, stresu a větší efektivita. Novozélandská firma úspěšně otestovala čtyřdenní pracovní týden

Méně práce, stresu a větší efektivita. Novozélandská firma úspěšně otestovala čtyřdenní pracovní týden

Experiment v novozélandské firmě, která zavedla snížení počtu hodin během pracovního týdne, podle dosavadních zjištění zvýšil pracovní nasazení. Zároveň se u zaměstnanců projevil snížený dopad stresu a větší spokojenost v rámci vyvážení pracovního úvazku a osobního volna.

Samotná firma Perpetual Guardian považuje experiment za úspěch. Snížení pracovního úvazku o jeden celý den, podle ní vedlo k nárůstu spokojenosti zaměstnanců, s rovnováhou mezi pracovním a osobním životem vyjádřilo 78 procent z nich. Což je o 24 procent více než před zavedením opatření.

A právě tento aspekt stál u zrodu nápadu, majitel společnosti chtěl svým zaměstnancům nabídnout zajímavý benefit a tím, že by mohl zároveň zvýšit efektivitu jejich práce. Což se podle profesora Jarroda Haara z univerzity v Aucklandu podařilo. Lidí jsou podle jeho zjištění obecně spokojenější a do zaměstnání se těší více než před zavedením experimentu.

Experiment měl dopad i na hladinu stresu. Ta se snížila o rovných sedm procent, životní spokojenost naopak o pět procent stoupla. Podle výzkumníků k výsledkům také dopomohl fakt, že zaměstnanci byli do plánování pokusu zapojení. Měli za úkol navrhnout organizaci práce tak, aby nenarušila chod podniku a neohrozila produktivitu.

„Je špatné, když může rodič trávit více času se svými dětmi?“ poznamenal majitel společnosti Andrew Barnes podle serveru Guardian s tím, že nový pracovní model může hluboce ovlivnit společnost. A to k lepšímu. Podle něj se zkrácená pracovní doba a čas na vlastní zájmy nepochybně promítne na lepším duševním zdraví, navíc částečně odpadne problém s nedostatkem místa v kancelářích, které nebudou od pondělí do pátku praskat ve švech.

Oporu projekt získává i na vládní úrovni. Novozélandský ministr Iain Lees-Galloway ho totiž považuje za velmi zajímavý, zároveň vyzval další podniky, aby v podobných experimentech pokračovaly. „Jsem opravdu nadšený, že spolupracuji s podniky, které se zabývají i tím, co mohou udělat pro své zaměstnance.“

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.