Mění se vám nehty či prsty? Možná trpíte smrtelnou nemocí plic, ohrožuje hlavně kuřáky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mění se vám nehty či prsty? Možná trpíte smrtelnou nemocí plic, ohrožuje hlavně kuřáky

Mění se vám nehty či prsty? Možná trpíte smrtelnou nemocí plic, ohrožuje hlavně kuřáky

Zadýchávání a změny tvaru nehtů mohou signalizovat vážnou nemoc plic. Takzvaná idopatická plicní fibróza, při níž se na plicích tvoří malé jizvičky, v Česku trápí asi 800 pacientů. Lékařům při vyšetření zní dýchání pacienta jako chůze po zmrzlém sněhu nebo otevírání suchého zipu, řekla na dnešní tiskové konferenci přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty a Thomayerovy nemocnice v Praze Martina Vašáková.

Pouze polovina pacientů s touto nemocí přežije déle než dva až pět let od stanovení diagnózy. Riziko úmrtí je podle Vašákové větší než u zhoubných národů. Častěji se nemoc vyskytuje u kuřáků. Zhoršit stav plic mohou i prodělané virózy nebo prašné prostředí. Projeví se po 45. roce věku, nejčastější je u šedesátníků a sedmdesátníků.

„Velká část pacientů nepovažuje zpočátku pokašlávání a zadýchávání za příznak těžké nemoci, ale za projev stárnutí, ztráty kondice či následek kouření a návštěvu odborníka oddalují. Průběh nemocni lze přitom zpomalit včasným nasazením léčby,“ vysvětlila Vašáková.

Na idiopatickou plicní fibrózu může poukázat i pouhé rozšíření posledních článků prstů na ruce či noze, tvar nehtu podobný vypouklému hodinovému sklíčku či ztráta normálního úhlu nehtu vůči prstu.

Současná medicína nedokáže nemoc zastavit, pouze zpomalit její postup. Kromě připojení na kyslík a běžných léků na zmírnění jejích projevů jsou k dispozici dva léky, které postupnou proměnu plic ve zjizvenou tkáň, kterou odbornice přirovnala ke gumě na gumování, zpomalují. Jeden z nich je placený ze zdravotního pojištění v režimu vysoce inovativního léku, tedy nejvýše na tři roky než bude jeho proplácení přehodnoceno. Druhý pojišťovny neproplácí, cena obou je asi 50 000 korun za měsíc. Podle Vašákové hrazený lék užívá asi polovina českých pacientů, mohl by pomoci až dvěma třetinám, ale lékaři ho mohou nasadit jen v určité fázi nemoci. Pacientům tak často pomůže jen transplantace plic.

Plicní lékaři připravili informační stánky 15. září v Praze, o den později v Brně a v neděli v Ostravě. Ve středu 20. září pak pořádají den otevřených ordinací, kdy na 68 místech budou moci pacienti absolvovat preventivní prohlídku. Podrobnosti naleznou zájemci na webu plicnifibroza.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.