Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Město chtělo připomenout milovanou princeznu Dianu. Teď sklízí kritiku za zpackanou květinovou podobiznu

Město chtělo připomenout milovanou princeznu Dianu. Teď sklízí kritiku za zpackanou květinovou podobiznu

Květinový hold zesnulé princezně Dianě se tak úplně nepovedl. Vznikl při příležitosti tradičního oblékání studní v anglickém městě Chesterfield. Květinová podobizna Diany se ale tvůrcům vymkla z rukou a vyvolala pozdvižení. 

Tato konkrétní květinová ozdoba měla připomenout 20 let od tragické smrti oblíbené členky britské královské rodiny. Poté, co se městská rada rozhodla fotografie zveřejnit na svém facebookovém účtu, se strhla doslova vlna kritiky.

„Viděla jsem to a pomyslela si, jaká je to pro Dianu urážka. Naštěstí ale měla smysl pro humor, takže by se tomu pravděpodobně zasmála,“ okomentovala příspěvek Gayla Turkleyová.

Další účastník diskuse předpokládá, že by tohle dospělý člověk nemohl vytvořit. „Vážně! Doufám, že to vytvářela místní základní škola.“ Reger Fearn si zase posteskl nad osudem města. „Naše obchody jsou zavřené, trhy jsou prázdné, na autobusovém nádraží jsou bezdomovci, náš fotbalový tým hraje na prd a teď tohle!“

Mluvčí městské rady v Chesterfieldu ale podle serveru The Guardian ke komentářům řekl, že umění má být spouštěčem diskusí. „Tato akce je především určená k tomu, aby do našeho města přilákala turisty, pokud sem díky této reklamě přijde více lidí, kteří budou nakupovat v našich obchodech, je to pro Chesterfield dobrá zpráva.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1