Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

#MeToo v Rusku: Ze sexuálního obtěžování byl obviněn vlivný poslanec Sluckij

#MeToo v Rusku: Ze sexuálního obtěžování byl obviněn vlivný poslanec Sluckij

Skandál kolem sexuálního obtěžování propukl i v Rusku, přestože z oficiálních míst v Moskvě často zaznívá kritika dekadentních poměrů na Západě a opovržení nad nastupujícím matriarchátem. Obviněn byl vlivný politik Leonid Sluckij, šéf zahraničního výboru dolní parlamentní komory. Z hrubého chování ho zatím obvinily tři ruské novinářky.

V USA vlnu stížností a žalob za údajné sexuální útoky loni odstartoval hollywoodský producent Harvey Weinstein, kterého z nepřístojného chování obvinily desítky žen. Sluckij se ruským Weinsteinem nejspíš nestane, píše ruský tisk, protože má na své straně nejen vedení parlamentu, ale i konzervativní část ruského veřejného mínění. Stížnostmi se nicméně podle zprávy agentury Interfax bude Státní duma zabývat.

Na chování Sluckého si stěžovaly moderátorka televizního kanálu RTVi Jekatěrina Kotrikadzeová, producentka internetové televize Dožď Darja Žuková a reportérka ruského vysílání BBC Farida Rustamovová. Sám poslanec označil obvinění za pomluvu a pohrozil žalobou. Na další žádosti o komentář nereaguje.

Svůj příběh veřejně popsala jen Rustamovová, která loni v březnu přišla do Sluckého kabinetu pořídit interview. Celý rozhovor nahrávala a poslanec prý o tom věděl. Sluckij novinářku během rozhovoru požádal, aby se stala jeho milenkou. Zprudka se k ní přiblížil a vnitřní částí dlaně se dotkl jejího klína. Vyděšená reportérka o incidentu rok ze strachu a studu nemluvila. O trestním oznámení neuvažovala kvůli obavám, že by soud nebyl na její straně.

Sluckij našel zastání ve vedení Státní dumy. Její předseda Vladislav Volodin dnes při setkání s parlamentními zpravodaji ruských médií upozornil, že je třeba vycházet z presumpce neviny. Pokud prý se ruské novinářky v parlamentní budově necítí bezpečně, ať si najdou jiné zaměstnání. Podezření prý vyvolává i skutečnost, že všechny tři údajně napadené ženy pracují pro média, která ruskému režimu nejsou příznivě nakloněna.

Podle Volodina může jít o záměrnou provokaci, protože skandál propukl v době před prezidentskými volbami, které se v Rusku uskuteční za jedenáct dní. Sluckij, který se do parlamentu dostal na kandidátce nacionalistů Vladimira Žirinovského, ale v prezidentských volbách nekandiduje.

V nevinu Sluckého věří i předsedkyně parlamentního výboru pro rodinu Tamara Pletněvová. Doporučila ruským zpravodajkám, aby se pro práci ve Státní dumě vhodněji oblékaly. Ruský právní expert Sergej Pašin v rozhovoru pro moskevský rozhlas řekl, že provokativní chování oběti může být polehčující okolností obviněného.

Obviněním ze strany tří ruských novinářek se má zabývat etický výbor Státní dumy. O termínu jeho zasedání zatím není nic známo. Rozhlasová stanice Echo Moskvy napsala, že o vysvětlení nejspíš požádá Sluckého ruská generální prokuratura. V krajním případě údajně může být zbaven poslaneckého mandátu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1