#MeToo v Rusku: Ze sexuálního obtěžování byl obviněn vlivný poslanec Sluckij | info.cz

Články odjinud

#MeToo v Rusku: Ze sexuálního obtěžování byl obviněn vlivný poslanec Sluckij

Skandál kolem sexuálního obtěžování propukl i v Rusku, přestože z oficiálních míst v Moskvě často zaznívá kritika dekadentních poměrů na Západě a opovržení nad nastupujícím matriarchátem. Obviněn byl vlivný politik Leonid Sluckij, šéf zahraničního výboru dolní parlamentní komory. Z hrubého chování ho zatím obvinily tři ruské novinářky.

V USA vlnu stížností a žalob za údajné sexuální útoky loni odstartoval hollywoodský producent Harvey Weinstein, kterého z nepřístojného chování obvinily desítky žen. Sluckij se ruským Weinsteinem nejspíš nestane, píše ruský tisk, protože má na své straně nejen vedení parlamentu, ale i konzervativní část ruského veřejného mínění. Stížnostmi se nicméně podle zprávy agentury Interfax bude Státní duma zabývat.

Na chování Sluckého si stěžovaly moderátorka televizního kanálu RTVi Jekatěrina Kotrikadzeová, producentka internetové televize Dožď Darja Žuková a reportérka ruského vysílání BBC Farida Rustamovová. Sám poslanec označil obvinění za pomluvu a pohrozil žalobou. Na další žádosti o komentář nereaguje.

Svůj příběh veřejně popsala jen Rustamovová, která loni v březnu přišla do Sluckého kabinetu pořídit interview. Celý rozhovor nahrávala a poslanec prý o tom věděl. Sluckij novinářku během rozhovoru požádal, aby se stala jeho milenkou. Zprudka se k ní přiblížil a vnitřní částí dlaně se dotkl jejího klína. Vyděšená reportérka o incidentu rok ze strachu a studu nemluvila. O trestním oznámení neuvažovala kvůli obavám, že by soud nebyl na její straně.

Sluckij našel zastání ve vedení Státní dumy. Její předseda Vladislav Volodin dnes při setkání s parlamentními zpravodaji ruských médií upozornil, že je třeba vycházet z presumpce neviny. Pokud prý se ruské novinářky v parlamentní budově necítí bezpečně, ať si najdou jiné zaměstnání. Podezření prý vyvolává i skutečnost, že všechny tři údajně napadené ženy pracují pro média, která ruskému režimu nejsou příznivě nakloněna.

Podle Volodina může jít o záměrnou provokaci, protože skandál propukl v době před prezidentskými volbami, které se v Rusku uskuteční za jedenáct dní. Sluckij, který se do parlamentu dostal na kandidátce nacionalistů Vladimira Žirinovského, ale v prezidentských volbách nekandiduje.

V nevinu Sluckého věří i předsedkyně parlamentního výboru pro rodinu Tamara Pletněvová. Doporučila ruským zpravodajkám, aby se pro práci ve Státní dumě vhodněji oblékaly. Ruský právní expert Sergej Pašin v rozhovoru pro moskevský rozhlas řekl, že provokativní chování oběti může být polehčující okolností obviněného.

Obviněním ze strany tří ruských novinářek se má zabývat etický výbor Státní dumy. O termínu jeho zasedání zatím není nic známo. Rozhlasová stanice Echo Moskvy napsala, že o vysvětlení nejspíš požádá Sluckého ruská generální prokuratura. V krajním případě údajně může být zbaven poslaneckého mandátu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud