Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Metropole k nepoznání: města, která prošla dramatickou proměnou

Metropole k nepoznání: města, která prošla dramatickou proměnou

Před 25 lety byla Dubaj jenom pouští. Během krátké doby vyrostla v živé a technologicky pokročilé velkoměsto. To je jen jeden příklad dramaticky rychlého růstu, který zasáhl mnoho míst po celém světě. Přibývají mrakodrapy a moderní budovy měnící celkový ráz krajiny a místa se stávají téměř nerozpoznatelnými. Následující dvojice fotografií porovnávají vzhled velkoměst kolem roku 1990 s tím, jak vypadají dnes, a přináší novou perspektivu.

Dubaj – Spojené Arabské Emiráty 

Zatímco v roce 1990 byla Dubaj prašným pouštním městem, dnes je jednou z nejmodernějších a nejokázalejších metropolí. Na fotografii je vidět proměna hlavní silnice, která je dnes ze všech stran obklopená mrakodrapy a dominantní nejvyšší budovou světa Burdž Khalífa.

DubajDubajautor: Business Insider

Singapur – Singapur 

Singapur je unikátní a dynamické město s druhým nejvytíženějším přístavem na světě. Období dvou desítek let přineslo další moderní budovy a rozšíření infrastruktury.

SingapurSingapurautor: Boredpanda

Kuala Lumpur – Malajsie 

Kuala Lumpur je městem, kde nedaleko od sebe stojí historické památky a nejmodernější budovy. První fotografie z roku 1990 ukazuje město před zahájením stavby Petronas Twin Towers. Dvojice věží byla dokončena roku 1998 a dnes je dominantou města a jeho symbolem.

Kuala LumpurKuala Lumpurautor: info.cz

Šanghaj – Čína 

Dramatický rozdíl mezi těmito dvěma fotografiemi by mohl vést k názoru, že první byla pořízena někdy v polovině 20. století. Není tomu tak, pochází až z roku 1990. Šanghaj je ohromujícím příkladem toho, jak rychle se město může stát rušnou moderní metropolí.

ŠanghajŠanghajautor: Weburbanist

Šen-Čen – Čína

Původně malá rybářská vesnice byla v roce 1979 přestavěna na první zvláštní ekonomickou zónu v Číně. Příliv zahraničních investic způsobil rychlý růst města a dnes je považováno za jedno z nejrychleji vzkvétajících na světě.

Šen-ČenŠen-Čenautor: Justsomething

Oslo – Norsko

Změnami si prošla i Evropská města. V centru Norského města Oslo vznikla moderní budova opery a za ní světově proslulá zástavba známá jako „barcode“ (čárový kód). Tím se změnil celkový ráz města.

OsloOsloautor: Wikimedia

Londýn – Velká Británie

Historické centrum britské metropole také změnilo svůj vzhled. Nedaleko Tower Bridge stojí mrakodrapy s asi nejznámější stavbou zvanou „okurka“.

LondýnLondýnautor: Wikimedia

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1