Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mexičanka ovládla ultramaraton. 50 kilometrů přitom uběhla v sukni a recyklovaných sandálech

Mexičanka ovládla ultramaraton. 50 kilometrů přitom uběhla v sukni a recyklovaných sandálech

Svéráznou vítězku měl ultramaraton v mexickém městě Puebla. Dvaadvacetiletá dívka z indiánského kmene Tarahumarů zaujala nejen výkonem, ale i běžeckou výbavou. Padesát kilometrů dlouhý závod absolvovala celý v sandálech. Konkurentky s lepší výbavou na ni přesto nestačily.

María Lorena Ramírezová se prosadila v konkurenci dalších 500 běžců z 12 zemí, kteří závod s názvem Ultra Trail Cerro Rojo běželi. Zatímco ti se mohli opřít o profesionální výbavu, dívka žádné speciální oblečení neměla, navíc běžela se šálou kolem krku a v sandálech vyrobených z recyklovaných pneumatik.

Tarahumarové – místní domorodý kmen – jsou ale excelentní běžci, které obdivují i nejlepší světoví maratonci. Jejich životní styl s běháním přímo souvisí. Využívají ho k obchodování, lovu nebo jen prostým návštěvám vzdálených vesnic.

Běhají ve skupinách a vzájemně si pomáhají. Ke sportu používají jen zmíněné sandály, které si sami vyrábějí. Energii čerpají například z popíjení obilného piva bohatého na sacharidy.

Ramírezová pracuje na pastvě, kde nahání kozy a dobytek. Každý den nachodí mezi 10 až 15 kilometry. Že dobře běhá, prokázala už na ultramaratonu Caballo Blanco. Stokilometrovou trať tehdy doběhla jako druhá. Za prvenství v Pueble dostane v přepočtu asi sedm tisíc českých korun.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1