Mezinárodní vesmírnou stanici by mohly převzít soukromé společnosti, navrhuje nový šéf NASA | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mezinárodní vesmírnou stanici by mohly převzít soukromé společnosti, navrhuje nový šéf NASA

Mezinárodní vesmírnou stanici by mohly převzít soukromé společnosti, navrhuje nový šéf NASA

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) by se v budoucnu mohla změnit v komerční vesmírnou laboratoř. V prvním velkém rozhovoru po zvolení do čela NASA to listu Washington Post řekl šéf agentury Jim Bridenstine. Plán však nemusí vyjít. Stanici totiž Američané neprovozují sami a museli by se dohodnout i s ostatními zeměmi.

Nové vedení NASA vyjednává s několika mezinárodními společnostmi o vytvoření konsorcia, které by převzalo fungování ISS. Dále by ji provozovalo na komerční bázi jako vesmírnou laboratoř. Podle ředitele NASA Jima Bridenstine by to byla cesta, jak udržet stanici funkční i po roce 2024.

Tehdy totiž přestane vesmírný modul umístěný zhruba 400 kilometrů nad Zemí financovat americká vláda. NASA dává na provoz stanice mezi 3 až 4 miliony dolarů ročně (asi 66 až 88 milionů korun).

Američané přemýšlejí, jak udržet ISS v provozu i po jejím odstřižení od státních financí. V Kongresu totiž hlasitě zaznívají názory, že by byla chyba stanici prostě odepsat a uzavřít úplně. Komerční cesta by tak mohla být řešením.

To ale naráží na realitu. Američané ISS neprovozují sami, ale spolu s Ruskem, Japonskem, Kanadou a Evropskou vesmírnou agenturou. Podle viceprezidenta Asociace leteckého průmyslu Franka Slazera bude kvůli tomu obtížné Bridenstineův plán realizovat.

„ISS bude vždy bytostně daný mezinárodní konstrukt, který vyžaduje zapojení americké vlády a spolupráci více zemí,“ domnívá se Slazer.

ISS je v současnosti jedinou trvale obydlenou vesmírnou stanicí. První posádka na ni vstoupila v listopadu roku 2000. Šestičlenná posádka se každého půl roku (až na výjimky) obměňuje. Během svého působení provádí astronauti experimenty a měření z oblasti biologie, fyziky, astronomie nebo meteorologie.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.