Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mezinárodní vesmírnou stanici by mohly převzít soukromé společnosti, navrhuje nový šéf NASA

Mezinárodní vesmírnou stanici by mohly převzít soukromé společnosti, navrhuje nový šéf NASA

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) by se v budoucnu mohla změnit v komerční vesmírnou laboratoř. V prvním velkém rozhovoru po zvolení do čela NASA to listu Washington Post řekl šéf agentury Jim Bridenstine. Plán však nemusí vyjít. Stanici totiž Američané neprovozují sami a museli by se dohodnout i s ostatními zeměmi.

Nové vedení NASA vyjednává s několika mezinárodními společnostmi o vytvoření konsorcia, které by převzalo fungování ISS. Dále by ji provozovalo na komerční bázi jako vesmírnou laboratoř. Podle ředitele NASA Jima Bridenstine by to byla cesta, jak udržet stanici funkční i po roce 2024.

Tehdy totiž přestane vesmírný modul umístěný zhruba 400 kilometrů nad Zemí financovat americká vláda. NASA dává na provoz stanice mezi 3 až 4 miliony dolarů ročně (asi 66 až 88 milionů korun).

Američané přemýšlejí, jak udržet ISS v provozu i po jejím odstřižení od státních financí. V Kongresu totiž hlasitě zaznívají názory, že by byla chyba stanici prostě odepsat a uzavřít úplně. Komerční cesta by tak mohla být řešením.

To ale naráží na realitu. Američané ISS neprovozují sami, ale spolu s Ruskem, Japonskem, Kanadou a Evropskou vesmírnou agenturou. Podle viceprezidenta Asociace leteckého průmyslu Franka Slazera bude kvůli tomu obtížné Bridenstineův plán realizovat.

„ISS bude vždy bytostně daný mezinárodní konstrukt, který vyžaduje zapojení americké vlády a spolupráci více zemí,“ domnívá se Slazer.

ISS je v současnosti jedinou trvale obydlenou vesmírnou stanicí. První posádka na ni vstoupila v listopadu roku 2000. Šestičlenná posádka se každého půl roku (až na výjimky) obměňuje. Během svého působení provádí astronauti experimenty a měření z oblasti biologie, fyziky, astronomie nebo meteorologie.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1