Články odjinud

Mezinárodní vesmírnou stanici by mohly převzít soukromé společnosti, navrhuje nový šéf NASA

Mezinárodní vesmírnou stanici by mohly převzít soukromé společnosti, navrhuje nový šéf NASA

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) by se v budoucnu mohla změnit v komerční vesmírnou laboratoř. V prvním velkém rozhovoru po zvolení do čela NASA to listu Washington Post řekl šéf agentury Jim Bridenstine. Plán však nemusí vyjít. Stanici totiž Američané neprovozují sami a museli by se dohodnout i s ostatními zeměmi.

Nové vedení NASA vyjednává s několika mezinárodními společnostmi o vytvoření konsorcia, které by převzalo fungování ISS. Dále by ji provozovalo na komerční bázi jako vesmírnou laboratoř. Podle ředitele NASA Jima Bridenstine by to byla cesta, jak udržet stanici funkční i po roce 2024.

Tehdy totiž přestane vesmírný modul umístěný zhruba 400 kilometrů nad Zemí financovat americká vláda. NASA dává na provoz stanice mezi 3 až 4 miliony dolarů ročně (asi 66 až 88 milionů korun).

Američané přemýšlejí, jak udržet ISS v provozu i po jejím odstřižení od státních financí. V Kongresu totiž hlasitě zaznívají názory, že by byla chyba stanici prostě odepsat a uzavřít úplně. Komerční cesta by tak mohla být řešením.

To ale naráží na realitu. Američané ISS neprovozují sami, ale spolu s Ruskem, Japonskem, Kanadou a Evropskou vesmírnou agenturou. Podle viceprezidenta Asociace leteckého průmyslu Franka Slazera bude kvůli tomu obtížné Bridenstineův plán realizovat.

„ISS bude vždy bytostně daný mezinárodní konstrukt, který vyžaduje zapojení americké vlády a spolupráci více zemí,“ domnívá se Slazer.

ISS je v současnosti jedinou trvale obydlenou vesmírnou stanicí. První posádka na ni vstoupila v listopadu roku 2000. Šestičlenná posádka se každého půl roku (až na výjimky) obměňuje. Během svého působení provádí astronauti experimenty a měření z oblasti biologie, fyziky, astronomie nebo meteorologie.

 

Články odjinud