Články odjinud

Microsoft ponořil pod hladinu stovky serverů. U Orknejí testuje revoluční zelenou technologii

Microsoft ponořil pod hladinu stovky serverů. U Orknejí testuje revoluční zelenou technologii

Společnost Microsoft umístila jedno ze svých datacenter pod mořskou hladinu. Chce si ověřit, jestli tímto způsobem dokáže v pobřežních oblastech zajistit provoz své infrastruktury pouze při využití energie z obnovitelných zdrojů. Podvodní datové centrum umístil Microsoft na mořské dno u skotských břehů do hloubky asi 30 metrů. 

Energii zařízení dodává kabel, který k datacentru pod hladinou přivádí elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Konkrétní místo u Orknejí si Microsoft vybral právě s ohledem na možnosti výroby čisté energie. Do budoucna by takto chtěl energií z obnovitelných zdrojů napájet všechna svá datová centra.

Zařízení, které Microsoft ponořil do moře u Skotska, má celkem 864 serverů a dokáže uložit až 27,6 petaby dat (27,6 milionů gigabytů). Hlavní výhodou podvodního datového centra má být úspora samotné energie. Voda totiž komplex serverů a úložišť efektivně chladí. Nutno ovšem poznamenat, že tento experiment Microsoft učinil s datovým centrem miniaturních rozměrů. Podobná zařízení totiž mohou obvykle ukrývat až 80 tisíc serverů.

I proto k zajištění chodu centra postačí elektřina z obnovitelných zdrojů. Microsoft očekává, že jeho datové centrum vydrží pod vodou více než 5 let. Zařízení, které na délku měří asi 13 metrů, sestavila na zakázku Microsoftu francouzská firma.

Nápad na ponoření datacenter pod mořskou hladinu vznikl v hlavě jednoho ze zaměstnanců společnosti a oficiálně se tímto projektem výrobce operačního systému Windows zabývá od roku 2014. Záměr je součástí projektu s názvem Natick a jeho cílem je vyvinout systém, kdy společnost bude schopna během 90 dnů kdekoliv na světě zprovoznit nové datové centrum. Nyní totiž uskutečnění podobné mise zabere jeden až dva roky.

 

Články odjinud