Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Microsoft ponořil pod hladinu stovky serverů. U Orknejí testuje revoluční zelenou technologii

Microsoft ponořil pod hladinu stovky serverů. U Orknejí testuje revoluční zelenou technologii

Společnost Microsoft umístila jedno ze svých datacenter pod mořskou hladinu. Chce si ověřit, jestli tímto způsobem dokáže v pobřežních oblastech zajistit provoz své infrastruktury pouze při využití energie z obnovitelných zdrojů. Podvodní datové centrum umístil Microsoft na mořské dno u skotských břehů do hloubky asi 30 metrů. 

Energii zařízení dodává kabel, který k datacentru pod hladinou přivádí elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Konkrétní místo u Orknejí si Microsoft vybral právě s ohledem na možnosti výroby čisté energie. Do budoucna by takto chtěl energií z obnovitelných zdrojů napájet všechna svá datová centra.

Zařízení, které Microsoft ponořil do moře u Skotska, má celkem 864 serverů a dokáže uložit až 27,6 petaby dat (27,6 milionů gigabytů). Hlavní výhodou podvodního datového centra má být úspora samotné energie. Voda totiž komplex serverů a úložišť efektivně chladí. Nutno ovšem poznamenat, že tento experiment Microsoft učinil s datovým centrem miniaturních rozměrů. Podobná zařízení totiž mohou obvykle ukrývat až 80 tisíc serverů.

I proto k zajištění chodu centra postačí elektřina z obnovitelných zdrojů. Microsoft očekává, že jeho datové centrum vydrží pod vodou více než 5 let. Zařízení, které na délku měří asi 13 metrů, sestavila na zakázku Microsoftu francouzská firma.

Nápad na ponoření datacenter pod mořskou hladinu vznikl v hlavě jednoho ze zaměstnanců společnosti a oficiálně se tímto projektem výrobce operačního systému Windows zabývá od roku 2014. Záměr je součástí projektu s názvem Natick a jeho cílem je vyvinout systém, kdy společnost bude schopna během 90 dnů kdekoliv na světě zprovoznit nové datové centrum. Nyní totiž uskutečnění podobné mise zabere jeden až dva roky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1