Microsoft ponořil pod hladinu stovky serverů. U Orknejí testuje revoluční zelenou technologii | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Microsoft ponořil pod hladinu stovky serverů. U Orknejí testuje revoluční zelenou technologii

Microsoft ponořil pod hladinu stovky serverů. U Orknejí testuje revoluční zelenou technologii

Společnost Microsoft umístila jedno ze svých datacenter pod mořskou hladinu. Chce si ověřit, jestli tímto způsobem dokáže v pobřežních oblastech zajistit provoz své infrastruktury pouze při využití energie z obnovitelných zdrojů. Podvodní datové centrum umístil Microsoft na mořské dno u skotských břehů do hloubky asi 30 metrů. 

Energii zařízení dodává kabel, který k datacentru pod hladinou přivádí elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Konkrétní místo u Orknejí si Microsoft vybral právě s ohledem na možnosti výroby čisté energie. Do budoucna by takto chtěl energií z obnovitelných zdrojů napájet všechna svá datová centra.

Zařízení, které Microsoft ponořil do moře u Skotska, má celkem 864 serverů a dokáže uložit až 27,6 petaby dat (27,6 milionů gigabytů). Hlavní výhodou podvodního datového centra má být úspora samotné energie. Voda totiž komplex serverů a úložišť efektivně chladí. Nutno ovšem poznamenat, že tento experiment Microsoft učinil s datovým centrem miniaturních rozměrů. Podobná zařízení totiž mohou obvykle ukrývat až 80 tisíc serverů.

I proto k zajištění chodu centra postačí elektřina z obnovitelných zdrojů. Microsoft očekává, že jeho datové centrum vydrží pod vodou více než 5 let. Zařízení, které na délku měří asi 13 metrů, sestavila na zakázku Microsoftu francouzská firma.

Nápad na ponoření datacenter pod mořskou hladinu vznikl v hlavě jednoho ze zaměstnanců společnosti a oficiálně se tímto projektem výrobce operačního systému Windows zabývá od roku 2014. Záměr je součástí projektu s názvem Natick a jeho cílem je vyvinout systém, kdy společnost bude schopna během 90 dnů kdekoliv na světě zprovoznit nové datové centrum. Nyní totiž uskutečnění podobné mise zabere jeden až dva roky.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.