Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mimozemšťané přicházejí. Lidé si utahují z nové telefonní linky, kterou Trump zřídil kvůli migrantům

Mimozemšťané přicházejí. Lidé si utahují z nové telefonní linky, kterou Trump zřídil kvůli migrantům

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa představila novou telefonní linku, která má sloužit lidem, kteří se stali oběťmi trestné činnosti ze strany imigrantů. Úřady ale nevychytaly den, kdy nový projekt spustily, a tak byly zahlceny zcela jiným druhem hlášení, než očekávali.

Nový úřad nazvaný VOICE disponuje telefonní linkou, na niž se mají obracet „lidé postižení trestnou činností ze strany nelegálních cizinců.“ Potíž je v tom, že anglický výraz „alien,“ který k popisu určení nově zavedeného telefonického spojení pověření použili, kromě „cizinec“ znamená také „mimozemšťan.“

K tomu se přidala skutečnost, že úřad oficiální místa představila 26. dubna, což je v anglosaském světě Den mimozemšťanů. Jedním z lidí, kteří si všimli slovní hříčky ve spojitosti s datem v kalendáři, byl Newyorčan Alexander McCoy a využil jej k originální výzvě. „Nebyla by to ostuda, kdyby miliony lidí zavolaly na tuto horkou linku, aby se podělily o své zkušenosti ze setkání s cizinci druhu UFO?,“ napsal na svůj Twitter.

Jeho nápad se začal šířit po internetu rychlostí blesku a na linku tak začala ze všech stran volat Američané popisující svá blízká setkání třetího druhu. Mezi podezřelými se kromě všech ilegálních mimozemšťanů rázem ocitly i marťanské celebrity jako Superman, superhrdina z viktoriánské éry pérák Jack, Yetti, armáda skřetů nebo vlkodlaci.

Další z lidí volajících na nově zavedenou horkou linku pak neváhali nahlásit výskyt podezřelého ufona na adrese 1600 Pennsylvania Avenue ve Washingtonu, což není žádné jiné místo než Bílý dům. „Zavolejte někdo 1-855-48-VOICE, oranžový, tupé nosící mimozemšťan v županu byl spatřen na adrese 1600 Pennsylvania Avenue,“ popsal prezidenta Donalda Trumpa uživatel vystupující na Twitteru pod přezdívkou Modrax.

Na úřad VOICE se obrátil i sám autor nápadu, bývalý mariňák Alexander McCoy. „Řekl jsem jim, že jsem byl unesen UFO. Následovala dlouhá pauza. Slyšel jsem hluboký povzdech. Nakonec uzavřeli konverzaci tím, že mě ujistili, že si můj případ zaznamenali a že mám počkat, až ministerstvo vnitra moje hlášení prověří,“ informuje server BuzzFeed News o obsahu jeho hovoru s VOICE.

Hlášení se nevyhnula ani první dámě Melanii, původem cizince, která je kritizovaná na příklad za to, že dosud bydlí se synem Barronem v Trump Tower a nepřestěhovala se jako jiné manželky amerických prezidentů do Bílého domu. Náklady na ochranku, která hlídá 24 hodin denně její newyorskou rezidenci, hradí američtí daňoví poplatníci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744